Den baos kwam ter an in Peetsen zei:'Besten vriend z'en mij naor ier gestuurd omda ta ier een wried goe otel es, maor da val mij tegen, 'k Gaon uit mij bedde om mijne neusdoek uit mijn broek t'alen, in mijn broek es gestolen in mijn centen derbij. De baos zei: 'Menier zwijgt derover vuer den goeien naom van 't otel. Ier gij 500 francs, in morgenvroeg angt ter een nieuwe broek an ou deure. Allé dan zei peetsen, dan zalle k'er maor over zwijgen. Mijn peetsen ad 500 franc in een nieuwe broek. Maor mee al da gedonder at tij nog niets gezien van d'exposiese. IJ docht nou zijnk ier toch, dan gak vanavond maor naor uis. Iel den daog liep tij naor die gepluimde beesjes te kijken, 's Aovonds moest tij aon de staose in de rije staon om een kaortsen te kuupen veur den lesten tren naor Gent. Maor tegen at tij an de beurt waos, waos den laosten tren al vertrokken. IJ docht 'k gaon ik ier nog ieveranst blijven slaopen, 'k en nou toch geld in dan ga kik morgenvroeg mee den iesten tren naor uis. IJ moest weer een slaopplaotse zoeken in da viel nie mee. Maor daor waos iemand van een otel, die kompaisse mee em ut. Ze zeit: ik weette nog wel een plaotse, bij mijn zustere, maor ge meugt daor nie te nauwe kijken. Ze schreef da adres op een papierken in ze zei; Geef ze de complimenten van mij. Peetsen kwam bij da adres an, vaneigens at tij da ier in daor nog iens moeten vraogen. IJ belden an in daor kwaom een vramens open doen. IJ liet eur da papierken zien in zei kende gij da andschrift. Vaneigens zei ze des van mijn zustere. Awel zei peetsen, ze zegt da ik ier vandenacht zou kunnen slaopen. Es ter nog plekke. Ken nog een pleksen, maor daor slaopt uuk nog nen negere op dienen kaomere, ge moe dus nie verschieten. Daor lag echt nen zwarten in da bedde maor die sliept al. Prudent, den bedienden, die em de weg wees zei: 'Om oe laote moe kik ou roepen. E moen den iesten trem naor Gent en om zes uuren. Da kom goed zei Predan, dan roepe ao om alf zesse. Slaopal zei peetsen in e kruup in zijn bedde. Al gauwe lag tij te ronken lijk nen ouen zwitser, Wa dinkte azu heul den daog op merote geweest, dan keunde wel slaopen. Vanda gesnurk es vaneigens dienen neger wakker geworren, da keun nie anders.Die keek iens in da bedde in zag da peetsen nen blanken waos. Dienen neger docht des gien smoelwirk, n'en zwarten in n'en blanken, daor zalle kik iens wa an doen. :J trok da papier da veur da gat van de schouwe geplakt waos weg in stak zijn anden in da gat. Toen smirde ij mijn peetsen zijn gezichte in. Die a ttij nie in de gaoten mee zijn gesnurk. Onder de morgen wir peetsen wakker, ij kijkt op zijn orloge in ij waos in de veronderstellinge dan zem vergeten en. IJ sprong uit zijn bedde in zonder boe of ba te zeggen vertrok tij richtinge staotse. Daor angekomen, zag tij datij nog veel te vroeg waos, daorom ging tij naor 't café om een kommeken koffie. in daor begonnen ze toch te lachen, attij binnen kwam. IJ docht waarom lachen ze mij nou uit. IJ keek in de spiegele in toen zag tij zijn totte. Potver... zei tij: den verkierden es uit zijn bedde gekomen. Truus Kindt, dialect Westdorpe, verteld in Hoek op de vertelavond van de Bibliotheek, 24 jan. 2006. 71

Nehalennia | 2006 | | pagina 73