Vlissingen Vogelfort Vrouwenpolder Waarde Walsoorden Waterlandkerkje Wemeldinge Westdorpe Westenschouwen Westkapelle t Veugelfort De Polder Waerde Walsoorde t Kèrkje Weumelienge Wesdurpe Wesschouwe Weskappel; Wasschappel Vlissienger Eên van De Polder Waerenaer Kèrkjenaor Weumeliengenaer; Weumelienger Weskappelaer; Wasschappelaer Westkerke West-Souburg Wilhelminadorp Wissenkerke Wolphaartsdijk Yerseke Zaamslag Zierikzee Weskerke De Polder Wolfersdiek Iese Zaomslag Zurkzêêje Weskerkenaer Soeburger Eên uut De Polder Iesenaer Zierikzeejenaer; Zurkzêêjenaer x X X Zonnemaire Zoutelande Zuiddorpe Zuidzande Zijpe Zonnemaire Zoetelande Siedurpe Suussande Ziepe Siedurpenaor Susandenaor De resultaten van de vragenlijsten Lichaam 1-deel 1 en deel 2, plaatsen we in Nehalennia nummer 153. We sluiten af met een leuk voorbeeldje van zgn. hypercorrectie een verschijnsel in de taal waarbij de spreker een vermeende taalfout onterecht 'corrigeert). In Nehalennia nr. 150 werden op pagina 51 en 52 ook al wat voorbeelden hiervan genoemd. Naar aanleiding daarvan nog een voorbeeldje, ingezonden door mevrouw Quaak-Geertse uit Kruiningen. Dienke in 't Zeeuws en dan wil je Hollands praten. Ons laege mee een böötje voe de sluus van Bru en me konde de sluus invaere. En zo zei m'n man: 'k legge wè tegen dat bootje. En ik in m'n beste Hollands: Meneer mag ik naast u komen leggen? 'Hraegzei tie toen en ik wist nie wi ik most kieke. 'k Wier zó róód as 'n krote, mè die venters adde hröóte lol en lachte d'r eihe rot. Ik had natuurlijk moeten zeggen: mag ik langszij komen en afmeren'. Salu mao weer ee, Kees Fraanje 79

Nehalennia | 2006 | | pagina 81