EEN 'GESTAPELD' KASTEEL Lopend onderzoek naar het kasteel Sint-Maartensdijk Hans Koopmanschap Dave la Fèber Het afgelopen jaar was er in het kwartaalblad Zeeuws Erfgoed (Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland) verschillende malen iets te lezen over de vorderingen van het onderzoek naar het vondstmateriaal en de opgravingen van het kasteel Sint-Maartensdijk. Nagenoeg al dit werk gebeurt door vrijwilligers waardoor de uitwerking misschien niet heel snel maar wel gestaag vordert. De verwachting is dat aan het einde van het jaar voor het eerst een totaalbeeld van het archeologisch onderzoek naar dit Zeeuwse kasteel gepresenteerd kan worden. En dat terwijl de opgravingen uit 1965, 1966. 1967 en 1968 ondertussen al weer even geleden zijn. Het is de bedoeling dat de resultaten een schriftelijke neerslag krijgen in de vorm van een publicatie. Niet minder dan vier instellingen, verenigingen en universiteiten zijn op zeker moment bij dit project betrokken (geweest). Op een initiatief van de werkgroep 'het kasteel van Dongen' (onderdeel van de heemkundekring 'de heerlijckheit Dongen') werd in samenwerking met de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) het vondstmateriaal in ruim vier maanden onderzocht. Met financiële steun van de Kastelenstichting Holland en Zeeland werd het materiaal naar en van de werkruimte gebracht, waarna het in januari 2005 weer terug ging naar het Provinciaal Archeologisch Depot in Middelburg. Tijdens de uitwerking bleek dat naast de talloze aardewerkscherven er ook dierlijk botmateriaal gedurende de opgravingen was verzameld. Dit materiaal werd welwillend door studenten en medewerkers van de Rijksuniversiteit Groningen onderzocht. De samenwerking tussen de verschillende instellingen en verenigingen heeft er toe geleid dat op een verantwoorde manier alle vondsten op dezelfde manier zijn onderzocht en dat hierbij de verschillende categorieën evenveel aandacht konden krijgen. De uitwerking van het vondstcomplex is daarmee in ieder geval voor de vondsten zeker volledig te noemen. Kanttekening hierbij is natuurlijk wel dat alleen het materiaal dat destijds door de opgravers is verzameld bewerkt kon worden. Zo is er nagenoeg geen bouwmateriaal verzameld en ontbreken ook de nodige Enkele aardewerkvondsten uit het kasteel van Sint-Maartensdijk. 43

Nehalennia | 2006 | | pagina 45