19DE HISTORISCHE STUDIEDAG 'ZEEUWS BUITENLEVEN' De Werkgroep Historie Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap dei Wetenschappen en de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland organiseerden op 18 november 2005 in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg de 19de Historische Studiedag. Het jaar 2005 was het Jaar van het Kasteel (en de Historische Buitenplaats). Om deze reden besloten bovengenoemde organisaties om deze studiemiddag in het teken te stellen van dit thema onder de titel 'Zeeuws Buitenleven'. Tijdens de drukbezochte studiemiddag traden de volgende sprekers op: Drs. Ronald van Immerseel met 'Kastelen en buitenplaatsen in Zeeuws-Vlaanderen' - verval en vormveranderingen: opmerkelijke transformaties van Zeeuws-Vlaamse buitenhuizen. Drs. Veronica Frenks met 'De Hypnerotomachia PoliphilV - een Italiaanse tuinarchitectuur bestseller uit 1499 in Zeeland. Een lezing toegespitst op Zeeland, met nieuwe gegevens over de Zeeuwse tuinarchitectuur op de zomerse buitenverblijven. Prof. drs. Hans Janssen met 'De kastelenbouw in het graafschap Holland en Zeeland in de middeleeuwen' - verschillen tussen kasteeltypen en ontwikkelingen van de kastelen in de Nederlandse kuststreken. Drs. Katie Heyning met 'Binnen op buitenplaatsen' - was er mode, comfort en luxe op de Zeeuwse buitenverblijven? Een blik in het binnenleven op een buitenhuis. Ook werd een film getoond met authentieke filmbeelden van het opmerkelijke buitenhuis Zorgvliet te Ellewoutsdijk. Deze bijzondere witte villa, met de uitstraling van een Arabisch paleis, is gebouwc in opdracht van de familie Van Hattum. Vele jaren domineerde de villa het gezicht van het dorp, tol deze in de Tweede Wereldoorlog verloren ging. In het gemeentearchief Goes werd een band me gemonteerde filmbeelden aangetroffen die het huis en het leven op het landgoed tonen. In deze aflevering van Nehalennia treft u enkele van de tijdens de studiemiddag gehouden voordrachten aan; dit materiaal is aangevuld met artikelen over Zeeuwse kastelen door andere auteurs, die bereidwillig gehoor gaven aan de vraag van de redactie om medewerking te verlenen aan dit 'kastelennummer' van Nehalennia. 2

Nehalennia | 2006 | | pagina 4