HET KASTEEL TE KATS Gerard van der Wal In de latere middeleeuwen heeft te Cats een kasteel gestaan dat diende als stamslot van de heren van Cats. Er is weinig bekend over dit kasteel en zijn bewoners. Met dit artikel hoop ik het kasteel de aandacht te geven die het zeker verdient. De bewoners komen in dit kort bestek slechts summier aan de orde. Literatuur en bronnen Het kasteel wordt genoemd in een oorkonde van 1 mei 1271 genoemd, van graaf Floris V aan Ridder Nicolaas van Cats. De graaf geeft tijdens zijn verblijf in het Grafelijk Huis te Zierikzee 'het Huis te Cats met verschillende stukken land, enige hofsteden en een molen samen met 400 gemet ambacht, hetgeen Nicolaas al in leen had, opnieuw in leen. met de extra bepaling dat een en ander zal vererven op de oudste zoon, of bij ontstentenis van een zoon op een dochter of bij ontstentenis van een dochter naar een naaste erfgenaam'. Deze oorkonde, die is opgenomen in het Oorkondenboek van Holland en Zeelandis onderzegeld door graaf Floris V, Albrecht. heer van Voome, tevens burggraaf van Zeeland en Dick van Teylingen. Het origineel berust in het archief van Schoonhoven.' Dankzij deze oorkonde weten we van een bestaan van een Huis te Kats en niet van een hofstede of boerderij, want die worden apart vermeld in de tekst. Er is sprake van een kasteel en een molen te Cats. Een molen was een novum in deze tijd, en geeft iets aan van de belangrijkheid van Cats in de Middeleeuwen. Wat weten we van het kasteel en zijn locatie? Smallegange en in zijn kielzog anderen zoals Van der Aa2 melden dat Cats ooit een kleine stad was met een grote haven en een groot machtig kasteel. In het boek Middeleeuwse kastelen van Zeeland wijdt de auteur J.P. van de Broecke een aparte paragraaf aan het kasteel, maar ook stelt hij 'dat van het kasteel van Kats alleen bekend is, dat het 48

Nehalennia | 2006 | | pagina 50