AN DE CONSULENT STREEKTALEN )e Zeeuwse Klapbank >e Zeeuwse Klapbank, een tentoonstelling over Zeeuwse dialecten, krijgt stilaan een gezicht. Op 0 juni zou de Klapbank klaar moeten zijn omdat ze dan gepresenteerd wordt aan de subsidiënten -a andere genodigden. Op 24 juli is de tentoonstelling open voor het publiek. Hoe zal de Klapbank r ongeveer gaan uitzien, vraagt u zich af? Natuurlijk hebben wij geen echt praatkot of praathuis, een leugenbank of klapbank aangeschaft! We lichten voor de lezers van Nehalennia al een kleine p van de sluier op door te verklappen dat de tentoonstelling is onderverdeeld in twee delen. In een rste opstelling zijn er geluidsfragmenten te horen van ongeveer drie a vijf minuten. Gewone mensen uit Zeeland vertellen in de jaren 60 en 70 over het dagelijkse leven: hun beroep, de ndbouw, feestvieren, de ramp en andere tegenslagen, de oorlog, en nog veel meer. De fragmenten jn geselecteerd volgens thema, maar ook regionaal evenredig verspreid over heel Zeeland, atuurlijk komt niet in elk van de drie thema's elke regio evenveel aan bod, maar per luisterhokje r zijn er zeven) worden tien fragmenten aangeboden. De gesprekken zijn indertijd o.a. opgenomen oor prof. dr. Johan Taeldeman (toen net afgestudeerd), dr. Jan Berns en dr. Jan Stroop, allen niet abekend bij de dialectvereniging, voor het Meertens Instituut en de Vakgroep Nederlandse aalkunde van de Universiteit Gent. Aangezien de tentoonstelling moet reizen in diverse bliotheken en/of musea opteren de stagiaires die de tentoonstelling samenstellen voor een lexibele opstelling. Van de zeven hokjes kunnen er ook een paar weggelaten worden als er in de ibliotheken of andere plaatsen waar de tentoonstelling terechtkomt te weinig ruimte is. n een andere hoek kunt u naar verhalen en liederen luisteren. Hierin hebben we geopteerd voor een gionale inkijk. Er zijn drie groepen, nl. Noord-Zeeland, Midden-Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen. De verhalen zijn vooral verhalen die eerder al verteld werden in Praots voor twee; ze zijn eselecteerd door Elsa van Hermon, verspreid over het hele gebied. Natuurlijk krijgt u ook wat ïformatie over de Zeeuwse dialecten. Voor de meest actuele informatie over waar en wanneer de ntoonstelling te zien is, verwijzen we naar de website van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, ww.scez.nl en naar de Zeeuwse media. Maar tussen 24 juli en 29 september kunt u op werkdagen issen lO.OOu en 16.00 u komen luisteren in het gebouw De Burg, Groenmarkt 13, Middelburg. ing Zeeuws Vorige keer kon u al lezen dat de werkgroep Dialect en Muziek van Stichting De Zeeuwse Taele een Jialectwedstrijd voor muzikanten en groepen die een song met een Zeeuwse tekst op de planken willen brengen, organiseert. Er zijn al enkele inschrijvingen binnen en ondertussen is ook bekend lat de slotmanifestatie plaatsvindt op 25 november. De Provincie Zeeland heeft immers een ubsidie goedgekeurd, waarmee het slotevenement - waarschijnlijk in De Vroone in Kapelle, een plaats die u allen goed bekend is - kan doorgaan. Benieuwd wie er allemaal meedoet? Dan hopen we u te ontmoeten op 25 november! Voor wie nog wil meedoen: de meest recente informatie kunt u alweer vinden op www.scez.nl, inlichtingen krijgt u op dialectmuziek@zeelandnet.nl. Enquête naar dialectgebruik in Zeeland Martine Schrier, studente Taalwetenschap aan de Universiteit Utrecht en afkomstig uit Kapelle, zal voor haar bachelorscriptie een onderzoek doen naar dialectgebruik in Zeeland. Zij wil het dialectgebruik onderzoeken door middel van een internetenquête, zoals dat ook eerder al in Limburg en Noord-Brabant is gebeurd. Uiteraard wil zij graag een representatief deel van de Zeeuwse bevolking (en niet alleen dialectsprekers) in haar onderzoek betrekken. Zij hoopt dan ook dat heel wat Zeeuwen ongeveer tien minuten willen vrijmaken om deze enquête (9 vragen) in te vullen op de volgende website: http://www.let.uu.nl/taalevaluatie/zeeuws. En misschien hebt u dat 59

Nehalennia | 2006 | | pagina 61