IT DE REGIO'S Vist u dat er over de provincie verspreid werkgroepen zijn waar men de vragenlijsten samen invult? atuurlijk had u het al eens in Nehalennia gelezen, maar waar komt men bij elkaar De werkgroep eschiedenis/Dialect van 'Ons Boeregoed' komt bijvoorbeeld bijeen in Kruiningen. Een gedeelte an de leden van deze werkgroep vult de lijsten samen in. Contactpersoon is dhr. M. H. Heiboer Berghoekstraat I - 4416 BJ Kruiningen - 0113 383026). Als u met deze groep mee wilt doen, kunt contact opnemen met hem. U hoeft niet persé lid te zijn van Ons Boeregoed, zo verzekerde dhr. eiboer. ok op Zuid-Beveland komt een groep samen bij mevr. C. Limonard-Martens (Benedenstraat 7/A 4453 CG 's Heerenhoek - 0113 352209). De Noordgroep komt bij elkaar bij de familie Rosmolen ange Blokweg 3, 4301 NW Zierikzee - 0111 413158 - e-mail r.rosmolen@freeler.nll. I de vorige Nehalennia stond een verslagje over een bijeenkomst in West-Zeeuws-Vlaanderen. Die ieenkomst was op de Marolleput, in de buurt van Nieuwvliet. Regelmatig wil die groep menkomen in West-Zeeuws-Vlaanderen. Wie belangstelling heeft, neemt contact op met Rinus illemsen (adres in de omslag). enmaal per kwartaal komt men bij elkaar, en als u interesse heeft, kunt u dus contact opnemen met ovenstaande adressen. Mochten de groepen te vol worden, dan kan er eventueel gesplitst worden, anzelf staat het u vrij om zelf een groepje te vormen. Het is gezellig en leerzaam, want er komen aar aanleiding van de vragen vaak al vergeten woorden boven water. Om maar niet te spreken over verhalen die er bij horen. EN STIKJE rbie weer 'n stikje mee uutstuuksels die ak verzaemeld ebbe over m'n geboortedurp'dat a julder i langzaemer and a weete Pofelie of Poflie is. Op verjaerdaegen oorden ik dae vee annekedoten en ol dan nie zwaer overdreve gebeurtenissen van de mensen die a dae kwaeme. !k van m'n schoonvaoder ebbe ik smaekelijke verhaelen mugge oore. o vertelden die 'n keer over de tied atten nog bie de vriewillige brandweer was. Ie was chauffeur- jmpbediende. Noe oa Poflie in 1958 'n splinternieuwe nevelspuite gekrege. at was vo die tied 'n unicum. Naest het feit dat die Pofliesenaers dus 'n eeste klas spuite oa, waer e ok nog bekend om de snelheid waer a ze mee bie 'n brand waere. 't Leke we of ze mee z'n aollen altied onder t' gemeent-uus stonge te wachten of a de sirene gieng. Die stieng naemeluk op t'dek an t'gemeent-uus. Zogauw as da Merie Deurloo die a tegenover 't gemeente-uus weunden, via r vaoder, die a commandant was, telefonisch oarden datter brand was, de knoppe indrukten renden •f fietsten der al aollerlei vintjes over durp nae t'brandweerkotje naest de kerreke om as de duvel eg te rieen naer de brand. Angezien de brandweermannen op t'durp moste weune zatte d'r vee mbachtsmannen bie. Een van de drie schilders die bie de brandweer zaete, kwam dan aoltied verbie p z'n fiets op de punt van z'n zael of datten bezig was om in de Tour de France n'col van d'n ersten cattegorie te beklimmen, n' Anderen vloog om de poaten te breken alf angekleed lopend, mt z'n jas andoend, verbie t'gemeent-uus en roepend an Merie: Waer is 't ?o kwam d'n eenen nae d'n aoren as n'duveltje uut n'doasje bie da brandweerkotje. Ze stege in ;n... lappe Sofie, wegweze. Luud loeiend mee de sirene brocht m'n schoonvaoder ze dan ter bestemder plekke. bi dien tied dee et zich regelmaetig voor dat er op zondag brand was in de grasdrogeriee op Scherrepenisse. Onder de waetertoren stong dae de drogeriee van de Coöperatieve 61

Nehalennia | 2006 | | pagina 63