ZEEUWSE BRUIDEGOMSTUILEN Benamingen voor duizendschoon in Zeeland Veronique De Tier Bij de dialectwedstrijd was broekomstulen een van de woorden die door enkele inzenders was aangereikt. In mijn laatste bijdrage vorig jaar over de dialectverkiezing Nehalennia afl. 150) schreef ik iets over die broekomstulen, maar niet alles. Ik vertelde er dat broekomstulen (duizendschoon) volgens het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten (WZD) nogal wat nevenvarianten had zoals brukomstulen, broekomstelen, broekomstoelen, brukomstelenpruuk-om- stelen (dat een duidelijk voorbeeld van volksetymologie was - men herkent het woord niet meer, en vervangt het door een ander woord waar wel herkenbare delen in te vinden zijn, nl. pruuk 'pruik' om de stelen). En ik vermeldde ook al dat het woord in de diverse varianten verspreid is in heel Zeeland. Andere namen voor de plant zijn boerenproenkers of proenkers, en op Goeree- Overflakkee en op Schouwen-Duiveland ook sissen. Verder wordt ook de gewonere naam trosblommen (in Oost- en Zeeuws-Vlaanderen) wel eens gebruikt. Via pruuk-om-stelen ben je vlug geneigd de andere vormen met b- te interpreteren als broek-om- stelen, wat met een klein beetje fantasie wel enige bestaansreden kan hebben. De bladeren staan namelijk rond de stelen, als een broek. Maar als je verder nadenkt is het moeilijk om de bruk- uitspraak te verbinden met 'broek'. Het antwoord is eenvoudiger dan men (en dat geldt dan zeker voor de niet-dialectspreker) misschien wel denkt. Als je het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten als uitgangspunt neemt, heb je direct de goede oplossing. Het alfabetisch geordende WZD geeft ons het antwoord in het woord dat voor broekomstulen staat, nl. broekom als verouderd woord in Tholen voor bruidegom, met een expliciete verwijzing naar broekomstulen. En dan ben je natuurlijk op de goede weg. duizendschoon (157) tsZ jonker(106) lieverman (89) boerenluil (30) ir keiken (21) tuil (18) 0 genoffel (15) H| duivenschool (11) boerengenoffel (11) violet (10) boerenpronker(6) Dialectkaartje met de benamingen voor duizendschoon 15

Nehalennia | 2006 | | pagina 17