VAN DE ZÊÊUWSE DIAELECTVERÊNIGIENG VAN DE REDACTIECOMMISSIE Als we de kopij voor deze aflevering afronden, is het nog zomer. Op precies te zijn half juli. 't Is wèrm en drööge. Best groeizaam weer. In de tuin staan de bloemen prachtig te bloeien. De oogst in de volkstuintjes en op het land belooft veel. Zo is het ook met Nehalennia. Er is weer veel kopij binnengekomen. Stukjes uit veel delen van Zeeland en de binnengekomen vragenlijsten geven weer een goed beeld van de rijke oogst. Veel leden zullen eerst kijken naar de losse papieren die in deze Nehalennia liggen. Die vallen op. Eén van de papier geeft informatie over de Dialectdag op 21 oktober in De Vroone. Net als vorig jaar hoopt het bestuur op die dag zich voor een volle zaal te kunnen presenteren. De Dialectdag is zo langzamerhand uitgegroeid tot een ontmoetingsplaats voor mensen die de Zeeuwse dialecten een warm hart toedragen. Dat zijn niet alleen de oudere Zeeuwen. Al lijkt het soms daarop. Nee, al komen de jongeren traagzaam naar een dialectendag, hun belangstelling en waardering voor de activiteiten van onze Verêênigieng is groot en groeit nog steeds. Deze signalen zijn bij ons bestuur goed overgekomen. De Zeeuwse dialecten hebben niet alleen iets met vroeger te maken, maar ook met nu en de toekomst. Wie van de leden goede ideeën heeft over dit onderwerp, die kan ze uutlegge(n) op de Dialectdag in Kapelle. Ze zijn natuurlijk ook welkom per brief of telefoon op het secretariaat, Boterzandestraat 15, 4521 AS Biervliet, tel 0115481521. Verder wensen we u veel kijk- en leesplezier in deze aflevering. VERENIGINGSNIEUWS Tijdens de laatste bestuursvergadering is er uitvoerig gesproken over de vraag: Welke richting gaan we met onze vereniging inslaan de komende vijf jaar? We, dat zijn allereerst de bestuursleden van onze vereniging. Met andere woorden welke plannen gaan we maken en hoe gaan we die plannen uitwerken? De doelstelling van onze vereniging is en blijft dezelfde. De Zeeuwse dialecten en gebruiken in stand houden en die bevorderen op alle mogelijke manieren. De bestuursleden hebben daar immers wel ideeën over. De afgelopen tachtig jaar zijn de leden daar intensief mee bezig geweest. Vragenlijsten opstellen, antwoorden insturen en publicaties maken. Woordenboeken, regioboeken, verhalen-, gedichtenbundels, toneelstukken, cursussen om verhalen te schrijven en te vertellen. Zelfs het woordenboek kwam op CD-rom uit. En kort geleden kwam onze website in de lucht. Onlangs was er een bijeenkomst die georganiseerd werd door de Provincie Zeeland over onder andere het dialect. Ons ijverig bestuurslid Pau Heerschap heeft daar duidelijk onze doelstellingen en onze werkwijze uiteengezet. Met grote interesse is toen kennis genomen van onze ideeën en de manier hoe wij het een en ander tot stand brengen. Om goed beslagen ten ijs te komen op de volgende Dialectdag besloot het bestuur aan deze materie een studiedag te wijden. Begin juli kwamen de gemotiveerde bestuursleden samen in de sfeervolle tuin van de voorzitter. De hele middag en een deel van de avond hebben we gediscussieerd over de wensen en mogelijkheden van het Zeeuwse dialect en de daarmee verbonden folklore. Een samenhangend geheel wordt door het bestuur op de Dialectdag in Kapelle gepresenteerd. De leden ter plekke kunnen er hun zegje over doen, zodat er een bijstelling kan plaatsvinden. Vervolgens komt er een duidelijke verslaggeving en die gaat schriftelijk naar de leden. Op deze manier hopen we een goed onderbouwd beleidsplan voor de komende jaren te kunnen samenstellen. Een beleidsplan dat werkbaar is en mooie resultaten zal opbrengen. Samen met de leden. Zij kunnen immers actief deelnamen aan plannen. Bijvoorbeeld in werkgroepjes. De kennis van het dialect en de folklore hebben we immers zelf in huis. Daar hebben we geen betweterige buitenstaanders of dure adviesbureaus voor nodig. Da gae best wee goedkommen. 29

Nehalennia | 2006 | | pagina 31