En net zoals vorige keer hebben we weer enquêtenieuws. De meesten onder u hebben misschien wel de enquête over dialectgebruik ingevuld. U vindt de resultaten hiervan in dit nummer. In het kader van de Nederlandse Dialectendag op 17 maart 2006 in Mechelen wordt ook een intemetenquête verspreid. U vindt die op www .dialectendag .be of www .dialectendag ,nlU krijgt een aantal tekeningen te zien waarbij u een of meer woorden worden gevraagd die met die tekening in verband staan. Met de resultaten van deze enquête zullen in Nederland en Vlaanderen per regio bijdrages geschreven worden voor het 9^e dialectenboek. Het thema is spel in 't dialect. In tegenstelling tot wat eerder is opgevraagd over kinderspelen in Zeeland, betreft het hier ook modern speelgoed. Kent u als grootouder de namen van het speelgoed van uw kleinkinderen en omgekeerd. Misschien moet u samen met (klein)dochter of (klein)zoon maar eens achter de computer gaan zitten. Uiteraard hopen we ook in Zeeland bruikbare informatie in te winnen voor een boeiend artikel. Veronique De Tier VANUIT DE REGIO'S Onze ijverige medewerker uit Sluis, Sjaak Herman, vroeg ons aandacht voor het volgende. Ik zit met een vraag over een bepaalde dans, namelijk de striep, oftewel op z'n Hollands: de streep. Die dans werd vroeger in de streek veel gedanst, maar het lukt maar niet om er achter te komen hoe dat precies ging. Ik heb het aan diverse mensen gevraagd, die samen met ons de vragenlijsten invullen. Maar niemand wist het. Ook een Bressiaanse van honderd jaar kon me niet uit de droom helpen. Zij wist alleen het volgende: Drie passen naar links, drie passen naar rechts, voeten naar buiten en aansluiten naar links en naar rechts, vervolgens naar voren en Ging het in huppelpas of in de rondte? Kortom: alles behalve compleet. Daarom komt deze vraag in Nehalennia. We zijn benieuwd wie ons op weg kan helpen. En.weet u nog meer namen van dansen die vroeger in de regio gedaan werden? Laat ze ons ook weten. De antwoorden kunnen met de vragenlijsten gezonden worden naar Kees Fraanje in Hengstdijk. 't Kerkje van Ellesdiek 't Kerkje van Ellesdiek is begonne an z'n zevende seizoen. Mie vee goeie moed en opnieuw een gevarieerd programma. Me zü d'r wat over vertelle, mae 't beste is om es een keêr te kommen. Dam ja je glieke een agenda meeneme mie de activiteiten toet nieuwjaer. Dan begunne me an het twidde deêl van het seizoen. Om te begunnen bin d'r twï moaie tentoanstellegen. In de maenden september/oktober bin d'r schilderieën te zien van Anne Bartels. Ze ei ze 'emaèkt onder inspiratie van Die Winterreise, een liederencyclus van Frans Schubert. In november en december za je opkieke van de volgende tentoanstellege. Dat worre schilderieën van Jan Gunter, ja dien zelfden die a zokke moaie ballades ziengt in 't Zeêuws over de natuur en 't landschap. Noe verwacht je misschien ok diezelfde landschappen in beeld in plekke van op muziek, mae dat is noe het verrassende, het is eêl wat anders, oewel a d'r misschien ok teêkeniengen van z'n and bin die a wè, en dan eêl minutieus, het landschap laète zie. Agenda Voe de kommende weken staè vadder het volgende op het programma: - Zondag 1 oktober, meeziengmirreg mie een intermezzo van een dzjembégroep - Vrijdag 6 oktober, lezing van Lenie van der Heijde, 'elderziende (19.30 uur) - Zondag 8 oktober, Champagne Charlie 31

Nehalennia | 2006 | | pagina 33