De vertellingen van Pau Heerschap, 'De muziek', 'Recreatie' en 'Schooldidyllen' zijn nostalgische jeugdherinneringen. Een concrete anekdote is aanleiding, maar de verhalen gaan eigenlijk allemaal over vergankelijkheid, het voorbijgaan van de tijd. Niets kan vastgehouden worden, alles gaat voorbij: d'r is gêên pad meer vromme, allêêne in de herinnerieng." Verder op deze CD drie verhalen van Klaas Kastelein, die bekend staat om de onverwachte wendingen in zijn vertellingen en één van Jan Meijer, die zijn verhaal ooit aanleverde in het Standaardnederlands, maar Heerschap zette het om in puur Ouddorps. Een van de verhalen van Kastelein is zelfs een vervolg op het zeer populaire 'Verhael van Be'ie in Jaop'dat op 'Tussen de haogten' te beluisteren is. Bij deze verhalen speelt Piet Westhoeve muziek van de Hongaars-Franse componist Stephen Heller (1813-1888), tijdgenoot van en bevriend met o.a. Chopin, Liszt en Berlioz. De muziek van Heller kenmerkt zich door de korte vorm, prachtige melodische lijnen, technisch niet te veeleisend en plezierig om te spelen en te beluisteren. Ten slotte de titel: De eerste CD verscheen onder de naam 'Tussen de haogten', de derde heet 'Vanachter de haogten'Dat is niet zonder reden. De titel is voor tweeërlei uitleg vatbaar: in de eerste plaats hebben zowel Heerschap als Westhoeve het een en ander 'vanachter de Ouddurpse haogten', waar ze opgroeiden, waargenomen. Daarna zijn ze 'vanachter de haogten' op gezette tijden de wijde wereld ingetrokken, waar ze met allerlei zaken in aanraking kwamen. Met andere woorden: Ze hè vaorder ekeke as in de krappe ruumte achter 't heekie van d'n hil. Pau Heerschap heeft jarenlang in het Voortgezet Onderwijs gewerkt als docent Nederlands en schooldecaan. Daarnaast is hij meer dan 25 jaar bestuurslid van de Zeeuwse Dialect Vereniging en houdt zich als zodanig bezig met wetenschappelijk onderzoek. Hij schrijft verhalen, gedichten en artikelen over diverse onderwerpen en geeft regelmatig voordrachten in en over dialect. Piet Westhoeve studeerde orgel, piano en kerkmuziek aan het Rotterdams Conservatorium. Hij is cantor-organist van de Doopsgezinde Kerk te Ouddorp en werkzaam als docent orgel en piano in zijn privé lespraktijk. Daarnaast is hij docent piano en dirigent van het Muziekschoolorkest aan de Muziekschool Goeree-Overflakkee te Middelhamis. Naast zijn werk als uitvoerend musicus is hij componist, arrangeur en treedt hij op als koor- en orkestbegeleider. UITWERKING VRAGENLIJSTEN Uitwerking van vragenlijst Lichaam 1-deel 1, vragen 1 t/m 47, WVD119-1, Nehalennia 150 In Nehalennia 152 meldde ik dat in dit nummer de resultaten van de vragenlijsten 119-1 en -2 zouden worden verantwoord. Met deze toezegging bleek ik (achteraf) de lat voor mijzelf iets te hoog gelegd te hebben. Het uitwerken van ruim 100 vragenlijsten was teveel om in één keer te behappen. Het is een secure en erg tijdrovende bezigheid, waardoor er niet veel meer dan 3 lijsten/uur verwerkt kunnen worden. In dan is 'onderd liesten 'n êêle kiebagge* 'oor.'k Will'n daomee mao zegg'n da ta dus noe nie direkt van lappesofie haot, ee. Zeker nie mee al die wèrumte van de leste week'n. En wil je geen vierkante ogen krijgen van al dat getuur op je beeldscherm dan moet je het ook nog niet te lang achter elkaar doen. U begrijpt het al: lijst nummer WVD119-2 verschuift naar Nehalennia 154. kiebagge- een hoop. Ik kwam dat woord onlangs tegen in het boek Dialect in het Land van Axel. Mogelijk wordt /werd dit woord ook in andere delen van Zeeland gebruikt. Volgens het WZD heeft bagge de betekenissen van: mand; korf; hoop; ring van stof om de heupen bij Axelse 46

Nehalennia | 2006 | | pagina 48