is niet in de tentoonstelling opgenomen. Toch zult u vaak geboortedata zien rond 1890. In de hokjes komen ook boekjes of brochures met uitleg over de dialecten in Zeeland, en commentaar bij de verhalen of liedjes. Zo kunnen we bijvoorbeeld het verhaal van strange uitleggen zodat de geïnteresseerde luisteraar ook het gevoel krijgt wat bijgeleerd te hebben over de dialecten. Eveneens verwerkt in deze buizenconstructie zit het informatieve gedeelte. Op zeven vinyldoeken vindt u meer uitleg over de tentoonstelling en de Zeeuwse dialecten. Zo krijgt u enkele taalkaarten waarop te zien is dat de ij in Zeeland vrijwel overal ie is en de ui vrijwel overal uu, behalve in een deel van Oost Zeeuws-Vlaanderen. Een ander kaartje toont dat de h overal wegvalt in het begin van een woord behalve in het noorden, in Goeree-Overflakkee. Op een ander bord wordt een aantal leuke Zeeuwse woorden en hun betekenis opgegeven. Het bekende sjibbolet Kiek, kiek, een kacheltje op den diek wordt aanschouwelijk voorgesteld door kijken en kachel op kaart te zetten, waardoor duidelijk is dat dit zinnetje maar voor een beperkt gedeelte toepasbaar is op Zeeland. 2. Bioscoopstoelen Het tweede grote onderdeel van de tentoonstelling zijn drie groepen van vier bioscoopstoelen. In deze opstelling zijn, verdeeld van noord naar zuid, verhalen en enkele liedjes te beluisteren. Per stoel zijn vijf stukjes te horen per dialectologische regio. Zo zult u in regio Zuid een stoel vinden voor West Zeeuws-Vlaanderen, het Land van Axel, het Land van Hulst en de grensstreek. Noord heeft dan Goeree-Overflakkee, Schouwen-Duiveland, Tholen/Sint-Philipsland en Noord-Beveland. De middengroep heeft Walcheren en Zuid-Beveland. Enkel Zuid-Beveland krijgt meer dan een stoel - de eerlijkheid gebiedt ons wel te zeggen dat ze in het eerste onderdeel wat minder aan bod komen. Sommige van de bioscoopstoelverhalen zijn eerder verteld in Praots vo twee of in Zeeuwse Streken. Ze zijn ons ter beschikking gesteld door de vertellers, na tussenkomst en overleg met de presentatoren Elsa van Hermon en Bert van Leerdam van de twee programma's van Omroep Op de bioscoopstoelen kunt u luisteren naar verhalen (foto Anne de Rooij). 15

Nehalennia | 2006 | | pagina 17