Canadadag Middelburg op Yrl]dig 17 Februari Canadafilm, ZattrcUg 11 Februari 1950 Schuttershof - Aanvang 10.3Q uur Spreker èm haar T. CNOSSEN, Dir. Gentr. Sticht. Landb. Emlgr. Vartoond zal werden enen ketarassanta Da haar da Bruin, Sacrataris van da Christ. Emigratia Centrale, zal daza film toelichten. Gelegenheid tot het stallen yen vragen Aankondiging van de Canada-dag in Middelburg; Zeeuwsch Dagblad, 11 febr. 1950. Voorlichting of propaganda? Een interessante vraag is hoe eerlijk de voorlichting van de Christelijke Emigratie Centrale was. Bekend is dat er in Nederland in de jaren vijftig steeds meer kritiek op de emigratievoorlichting kwam. Diverse landelijke bladen - met name De Telegraaf en het Algemeen Handelsblad - publiceerden ingezonden brieven van (dikwijls teruggekeerde) emigranten die vonden dat de voorlichtingsvergaderingen een propagandistisch karakter hadden en erop gericht waren om de toehoorders om de tuin te leiden.22 Een gedachte die halverwege de jaren vijftig voet aan de grond kreeg, was dat de emigratieverenigingen geen voorlichting gaven, maar - vanuit winstoogmerk - propaganda voerden om zoveel mogelijk Nederlanders de oceaan over te krijgen. Per emigrant kregen de emigratieverenigingen namelijk een zogenaamde 'garantiesom' van de overheid, een bijdrage die volgens de critici tot gevolg had dat emigratieverenigingen propaganda gingen voeren om de emigratie zoveel mogelijk te stimuleren. Deze beschuldiging was onder meer te lezen in een artikel in de liberale Nieuwe Rotterdamsche Courant (NRC) van 21 november 1956, waarin ook de naam van de CEC in Amsterdam door het slijk gehaald werd.23 Ook sommige gereformeerde emigranten ervoeren de voorlichting over emigratie als misleidend en meenden dat het de CEC slechts om de winstpremies te doen was.24 In de Emigratiekoerier - het orgaan van de Christelijke Emigratie Centrale - verdedigde Taeke Cnossen zich tegen de aantijgingen van de NRC, door te beklemtonen dat er van 'een jacht op emigranten' helemaal geen sprake was en al helemaal niet vanuit winstoogmerk. De garantiesom had geen commerciële bijbedoelingen, maar 26

Nehalennia | 2006 | | pagina 28