Lekker eete In een vorige aflevering van Nehalennia (152) stond een foto van de Zoute Viever, het zorgcentrum van Oost-Souburg. Kort daarvoor kregen we het tweemaandelijkse thuisblad van april toegestuurd. Daarin stond een stukje van Janus van d'AB-verpleegüs. In het Zeeuws geschreven en we geven dat graag aan onze lezers door. 't Is a wee 'n ohenblik he'leeën. was't in januari damme in't verleehüs spesjaal bezoek ahn op de wunsdagachtermiddag. Spesjaal wa't. in de zin van lekker. En dan lekker in de zin van anhenaam voo dinnerlijke mens. We ahn namelijk Rudi Nijssen te hast. En Rudi was vóo'datiie bie ons langs kwam, even tot bie de slaher he'wist. Da 'attie z'n tussen vol mee Zjeewse heerlijkheden helaai'n. Vljees dus ai d'r van ouwtEn dan alles van't verken, zo amme da vroeher he woon waar'n. 't Was die middag in de recreatiezaole van't verpleehüs te doen. En toen amme binn'n kwaamen rook je 't a. Lekker! U'tebakk'n spek. Kaanjes zöhezeit. 't Water liep ons dad'lijk in de mond. Ma'we mosten nog even heduld èhn. Daa'kwam vasself 'eel wah volk op af en voo da Rudi zoverre was dattie voo iedereen wa'daa We kre'hen koffie h'louk. mee 'n biesje; kan ök 'n verlaat kerstkransje he'wist zi'n, maa't wachten duurn'de eihenlijk best wèh lang. Onderstuss'n stong Rudi achter een tafeltje mee boerebont 'r op, een kookploatje en 'n eel klein steelpannetje. Ah-ja, en da'zat ondertusse'n wèh fuftig man binn'n! Afijn, na de koffie kwaam'n ze langs, de vriewilhurs. Mee schaal'n vol wit brót mee spek. Lekker! Voo iederjeen. om te behinn'n, 'n stukje. Rudi dee' ondertuss'n de boel ammekaore kletsen. Over waa'attie't haal'n aah, over verkens slacht'n en over oe lekker attei't zelf wèh vond. Jééhl leuk! Echt! En lekker!!! Wan t'konnie op. weetje. Wa'damme allemaa nie kreh'n: Zjeews vet spek, 'n stikje rookwoste, leverwoste, ('oewel ank da zelf nie zóh van ouwe'n, ma 'kènt't toch opheet'n) en oj ja, die kaantjes en postekop nieteveurheet'n. Ö'flakke eeh, zehhen ze an d'overkant. Hoofdkaas op z'n Ollands! En tot slot kreeh'n we nog een bo'tram mee stropievet. On-he-loo-felijk, en 't hing t'r allema'lin! We blev'n maar eet'n, leek 't wèh. Maar op d'n duur eije henoeg natuurlijk. Je zout d'r anders van over je tongetje kakk'n. Maa"twas echt jéehl heslaagd. 't Kerkje van Ellesdiek Voe het programma mö je mae es kieke op www.ellesdiek.nl Je kan ok telefonisch een agenda anvraege: 0113-351317. Het programma was toen a Nehalennia klaer'emaèkt wier nog nie bekend. Wè is bekend da op zondagmirreg 7 januari de St. Davids Ministrels (Zeêuws-Vlaandere) zienge en dat ter afwisseling Trombonata speelt. Een unieke combinatie van een topmannenkoor en een toptromboane- ensembkle. 't Begunt om olf drieë. Reserveer: 0113- 351317. Engel Reinhoudt VERBETERING In de vorige aflevering stond op blz. 35 abusievelijk Leen de Jongem; moet Leen de Jonge zijn. MEDEDELING VRAGENLIJSTEN De verantwoording van de vragenlijsten WVD 110-1 en WVD 119-2 kunnen niet gepubliceerd worden omdat Kees Fraanje op vakantie is. De verantwoording komt in het volgende nummer van Nehalenni 64

Nehalennia | 2006 | | pagina 66