gemakkelijk want zij woonde een groot deel van het jaar in Den Haag.16 Pieter Duvelaer kon zijn slag slaan. Hij belegde een bijeenkomst waarop het codicil officieel werd geopend en hij machtigde een van zijn vrienden om in naam van Clara Velters te tekenen.17 Zelf tekende Pieter Duvelaer als voogd van de minderjarige Hendrick. De weg naar het familiekapitaal van Velters lag open! De familieleden verbleven voorlopig nog in zalige onwetendheid, het codicil bleef voor hen nog bijna vier jaar geheim. Eerherstel Nu Pieter Duvelaer op slinkse wijze toegang had gekregen tot de erfenis in de familie Velters, werd het tijd om te werken aan het 'eerherstel' van zijn vrouw. Anna Velters verzocht het provinciaal bestuur om wettige erkenning in december 1680. Zij was toen zwanger van haar vijfde kind en de wettige erkenning was erg belangrijk voor haar eer, zo liet zij het provinciebestuur weten. Zij beargumenteerde haar aanvraag door te beweren dat haar vader 'zonder solemnisatie van houwelijck' door een 'ontijdige doot' van haar moeder was gescheiden. Haar vader en haar moeder waren bovendien nooit eerder getrouwd geweest en hadden geen andere kinderen. Verder was zijzelf inmiddels 'aen een honorabel geslachte getrouwt'. De aanvraag deed alle alarmbellen bij de familie Velters rinkelen (hoewel zij nog niets wist van het geheime codicil). Het onwettige nichtje probeerde aan het familiekapitaal te komen! 'Vrunden in de Familie van de Velters' dienden onmiddellijk dringende verzoeken in om gehoord te worden door het provinciebestuur. Toch kreeg Anna haar wettige status en 'brieven van legitimatie', maar wel met de uitdrukkelijke bepaling dat deze status strekte tot de 'eer en weerdigheyt' en niet tot 'eenige erfenisse ofte andere voordeele'.18 De kwestie zal op Walcheren welbekend zijn geweest. De eerder genoemde Vlissingse regent dichtte zijn versie van het verhaal: D 'heer Duvelaer hadt een wijjf getrouwt die bij d'Heer Velters meidt gemaakt was En aan een brave ponke goudt door Velters codicil geraakt was Omdat er was in dit gewest, door trouw communio bonorum [gemeenschap van goederen] Dan kon hij sijnde Velters bloed, wanneer er ymand quant te sterven In 'tfidei commissaire goed soo wel als andere Vrinden erven Dog Velters Vrinden altemaal, versogten aan de Heeren Staaten Door een Request Antidotaal, dat men 't versoek niet toe sou laaten De naam was haar bij testament van Annetie Reyniers gegeven Hij hadt haar nimmermeer erkendt voor eyge dogter in syn leven Sy was by boeren opgevoedt te Mesplaets in de Kemperlanden Daar na gezogt zij door haar goedt in Domine van Heuvelt handen Indien haar vader niet verstont 5

Nehalennia | 2006 | | pagina 7