haar selfs te naturaliseeren Hoe kon haar clan den Staat terstont op een request legitimeeren 'T wiert evenwel geconcludeert al was het contro bonos mores tegen de goede manieren) En sy wiert gelegitimeert alleenelyk quo ad honores voor de eer) Een raadsheer bragt daar bij te pas dat men haar niet wettig kon verklaaren Omdat er al prescriptie was want ze had al meer als dertig jaaren19 Strijd tussen Thibaut en Velters Ondertussen bleef Pieter op goede voet met de zusters Clara en Anna Velters. Hij probeerde hen zoveel mogelijk op te stoken tegen Henriette Thibaut. Zij was na het overlijden van Franqois Velters hertrouwd met haar minnaar Alexander de Munck. Deze had na hun vlucht korte tijd gevangen gezeten in Den Haag. maar was op aandringen van de stadhouder vrijgelaten. De rechtbank in Middelburg had hem veroordeeld tot eeuwige verbanning uit de stad, maar ook die straf was van korte duur. De stadhouder verleende hem zogenaamde 'brieven van abolitie', waarna De Munck naar Middelburg terugkeerde, waar hij een plaats in de stadsregering kreeg en het al snel bracht tot burgemeester. Henriette Thibaut was de opponent van Duvelaer. Zij was onterfd, maar veel erger nog, zij had de zeggenschap over haar zoon verloren. Henriette liet geen mogelijkheid onbenut om de voogdij over Hendrick terug te krijgen. Waar mogelijk ging zij in beroep tegen Pieter Duvelaer en tegen de partij die hij vertegenwoordigde: de zusters Clara en Anna Velters. Verhuizing naar de Vlasmarkt Het is onduidelijk hoeveel geld Pieter Duvelaer verdiende aan de familie Velters, maar het is bekend dat hij voor zijn voogdij- en executeurschap het eerste jaar een som van duizend gulden ontving en verder kosten kon declareren zonder daarover verantwoording af te leggen. In ieder geval had hij in 1682 genoeg geld om voor circa 1384 ponden Vlaams het monumentale huis 's- Hertogenbosch aan de Vlasmarkt in Middelburg te kopen.20 Dit pand was in 1665 gebouwd in de stijl van het Hollands Classicisme. Het bezat een indrukwekkende gevel bestaande uit pilasters en verfijnd beeldhouwwerk boven de entree. Een torentje op het dak bood uitzicht op de stad en het westen van Walcheren. De uitstraling van het huis is veelzeggend over de ambities van Pieter Duvelaer. Een maand na de aankoop diende hij een verzoek in bij het provinciebestuur om het met fideï- commis bezwaarde goed (waarschijnlijk het huis aan de Langedelft) te verkopen. Het geld. zei hij, had hij nodig omdat hij 'door de swaere inundatien verscheyde landen moet herdijcken'. Wellicht doelde hij op de tienden die hij in 1677 had gekocht in de Middelburgse polder, nota bene van Franqois Velters die toen thesaurier was.21 Hij wees erop dat die maatregel in het belang van zijn kinderen was, omdat hij anders geld tegen rente zou moeten lenen. Leden van de familie Velters (niet de zusters Clara en Anna Velters) protesteerden daartegen en het provinciebestuur keurde het verzoek af.22 Pieter Duvelaer en Anna Velters hadden blijkbaar wel geld om zich te laten portretteren. Zij bestelden tussen 1680 en 1690 twee schilderijen op groot formaat, die ongetwijfeld een passende bestemming in huis 's-Hertogenbosch zullen hebben gekregen.23 De schilderijen werden 6

Nehalennia | 2006 | | pagina 8