DIALECTEN HOUDEN STAND IN ZEELAND Martine Schrier Hans van de Velde Oude gebruiken verdwijnen razendsnel in Nederland en ook de dialecten lijken hetzelfde lot beschoren. In grote delen van Nederland wordt er nauwelijks nog dialect gesproken. In Zeeland is geregeld nog dialect te horen, maar het lijkt erop dat in vergelijking met zo'n vijftig jaar geleden toch minder mensen een Zeeuws dialect spreken en dat de dialecten in minder situaties gesproken worden. Dergelijke beweringen zijn echter nauwelijks door wetenschappelijk onderzoek onderbouwd. Daarom hebben we in april 2006 een internetenquête gehouden om te achterhalen in welke mate Zeeuwen nog dialect begrijpen en spreken, wanneer ze dialect spreken en hoe ze tegenover de Zeeuwse dialecten staan. We brengen hier verslag uit van de belangrijkste resultaten. Informanten De enquête werd bekend gemaakt via een artikel in de Provinciale Zeeuwse Courant en BN/De Stemeen oproep in het tijdschrift Zeeland, een interview op Omroep Zeeland en de websites van Omroep Zeeland en de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. De respons was overweldigend en na vier weken hadden we maar liefst 1567 bruikbare informanten. Er hebben iets meer mannen (53%) dan vrouwen (47%) meegedaan. De jongste deelnemer was 11 jaar, de oudste 83. Om te kijken of er verschillen zijn tussen oudere en jongere Zeeuwen hebben we de informanten ingedeeld in drie qua aantal informanten gelijke groepen: (1) jonger dan 35 (2) tussen 35 en 49 (3) 50 en ouder. Opvallend is dat heel veel relatief laag opgeleiden aan het onderzoek hebben deelgenomen (51%). Een belangrijk probleem van internetsteekproeven, vooral hoog opgeleiden doen daaraan mee, is hier niet aan de orde. De deelnemers zijn verhoudingsgewijs ook goed verdeeld over de verschillende Zeeuwse gemeenten. Interessant is de indeling in vijf typen Zeeuwen, gebaseerd op de opgroei- en woonsituatie van de informanten (zie figuur 1). De stabiele Zeeuwen hebben altijd in dezelfde plaats in Zeeland gewoond, de mobiele Zeeuwen hebben in verschillende Zeeuwse plaatsen gewoond. Samen zijn ze goed voor meer dan 70% van de informanten. Remigranten zijn geboren Zeeuwen die een tijdje buiten de provincie gewoond hebben, maar er nu weer verblijven. De emigranten zijn mensen die uit Zeeland afkomstig zijn maar er niet meer wonen. De immigranten zijn inwoners van Zeeland die hun wortels buiten Zeeland hebben. Dialect spreken en begrijpen Bijna alle deelnemers aan dit onderzoek geven aan het Zeeuwse dialect van hun woon- of geboorteplaats te begrijpen, 8 op 10 spreekt het ook. Het is dus nog goed gesteld met de kennis van de Zeeuwse dialecten. Figuur 2 laat zien immigranten mobiele Zeeuwen 36% Figuur 1: Verdeling van de verschillende typen Zeeuwen in de steekproef, gebaseerd op opgroei- en woonsituatie (n=1567). 17

Nehalennia | 2006 | | pagina 19