WZD (nu met Supplement) is het eerste wetenschappelijke dialectwoordenboek; het WZD is waarschijnlijk het eerste gedigitaliseerde woordenboek ter wereld dat met geluidsfragmenten werd verrijkt. De CD-ROM was zijn tijd waarschijnlijk té ver vooruit. In elk geval, de Vereeniging bewijst dat wetenschap en laagdrempeligheid heel goed hand in hand kunnen gaan. OVER HET ZEEUWS Kommeeren Afgelopen zomer organiseerde de gemeente Terneuzen een beeldenroute door de stad. De route bestond uit een 27-tal beelden die zowel in de straten als op de zeedijk waren opgesteld. Bij de parkeergarage, voor café Kolkzicht, waren vijf koppen van graniet, die samen het thema 'commeren' uitbeelden. In het Zeeuws woordenboek vinden we op pag. 473 b: kommêêre(n), in de betekenis van veel babbelen, kwaadspreken. Het komt voor in heel de provincie Zeeland; niet op Goeree-Overflakkee. De vuuf commeeren (foto Rinus Willemsen). Wie helpt ons uit de brand? Tijdens het symposium over de Zeeuwse klapbanke in de Abdij werd ondergetekende benaderd door dr. Frans Debrabandere. Zoals je misschien weet is hij bezig met een Zeeuws dialectetymologisch woordenboek. Hij heeft mij een lijstje gegeven met een reeks woorden waar hij niet direct uitkwam met de vraag of ik misschien de herkomst van deze woorden ken. Van een paar van de woorden wist ik direct de herkomst te vertellen of een hint te geven om verder te zoeken. Bij mij kwam nu de gedachte naar boven om deze lijst in Nehalennia te zetten met een kleine uitleg 50

Nehalennia | 2006 | | pagina 52