preien: straal speeksel uitspuwen, morsen, prei: viespeuk probenobel: de baas, de leider propenent: harstkarbonade redenderhood: groot hoofd (hood hovet is natuurlijk hoofd, maar redender??) robberd: flink, stevig kind z'n eigen robbes eten scharnape: larve van meikever scheer: geld, kapitaal schofveuren, schiffeure: akker na bezaaiing gelijkmaken sjangelen, sangelen, sammelen: telkens ruilen, sjacheren; ook versammelen sunen: beenbeschermers tiele: bikkel trippelantree: trippelende vrouw uusjescheer, ossiescherre: bullebak uutpruken: z'n boze bui uitvieren vergochen, vergoggen: zich bewegen (neg. zich niet kunnen bewegen), versammelen: versjachelen vettelakontje: royaal (eten, drinken) waterprint, -prent, -druk: druk met Latijnse letter (verband met water??) wazzink: zitplaats van de voerman zwartmokken: morsig werken, huishouden zwartmokus: vuilpoets. VERHALEN EN GEDICHTEN Un propur uusje voo baas Bram Mee eerbiedugge beschuldegieng werrup ik un blik op je, munneer dun Bürgemeister, mee ut verzoek om een uusvestingsvergunnienk voo un proper uusje op 't durp. Da zou uk gern weunen. Ut werruk op de boerderieë gaa me nie mjee zo af, 'k wooren t'oud daavoo dienk uk. Ik liggen a un tied in de bestee mee is i as. Tuss'n twee aakj's ik open da k'ut goet sgriev'n wan anders dienk je mishien da ut un Asiatis soort eet'n is. Mao je moe nie gloov'n da ta mee valt oor. Je zit dan wè in de prutsen. Eele daog'n piene in je lief, das biena nie uut t'ouwen. En munneer den Bürgemeister, ze laghen je nog uut ook a je zo af en toe is krom trekt en da je gezigt dur van op un tute staot. Munneer dun Bürgemeister, noe is t'ook zoo da mü wè weg moet'n daa, wan ons boerderietje is eig'lijk onbeweunbaor verklaort deu de gemeinte, da sa je zelf ook wè weet'n. T'is un elen tied trug gekomm'n deu mun vogt ontwikkelieng, die is gewoon nie mjee uut t'ouwen. T'is zoo errug mee die vogt da ze deu t'dek siepelt at ut un bitje regent. Dan komt ut op de vloer van de slaopkaomer van mun ouwe moeder, die elemaa beshimmelt is. Dus asjeblieft munneer dun Bürgemeister, as t'un bitje kan moet da mens ook mee nao da uusje. Wan t'is tog tüslotte un mensje van rond de tnegentug. Wil je daa un bitje reek'ning mee ouwen meneer dun Bürgemeister. Noe enk eig'lijk nog een bitje voorkeure ook meneer dun Bürgemeester. 'k Zou gern weunen nest die weeve in de Wafelstraote. Das tog un vrommus zonder kinders, dus die za wè nie eele daog'n leev'n ouwen. Wan mun ouwen van ruste. Munneer dun Bürgemeister, mun enige zeune zou dan de boerderieë wee trug in beweunbaore staot brieng'n en at ut dan hoet hekeurt is, daa gaon weunen. Ie eit tur de spaorcentjes voo dus da kom wè goet. Ie is noe un eindje in de fuuftug ie za wè a zelf kunn'n boer'n. En a zeg 'k zelf, ie eit un goeie opvoedienk had en da shil maa alles. 53

Nehalennia | 2006 | | pagina 55