Noe bin me in et leste schof van't leven an-eland. En zien me zachjes oanze zunnen zienken. Naê 't wel en wee dat een ieder van oans ei beleefd. Bin me geneigd om bie oans zelf te dienken: Refrein: Uit: ProenkstikkenBei Cok, dialect van Kruiningen 't Geploegde land ligt al te wachten (foto Rinus Willemsen). VERSCHENEN DIALECTPUBLICATIES Misjes te kus en te keur Misjes te kus en te keur is de titel van het uut het Nederlands verzeêuwste boek 'Meisjes om te zoenen'. De 'vertalege' is het werk van Engel Reinhoudt. Het betreft een prentenboek mie een sprookjesachtig verhaal over een prins, een puut die a ar dan verkeêrige toe is. Mae a je evrlege bin en gin meid durft te vraegen is het zelfs voe een prins nog moeilijk. Afijn, z'n glae bolletje, een soortje kamenier, die elpt 'n. Die noadigt aolle misjes uut om naè het paleis te kommen en d'r eigen an prins Puut voor te stellen. En daè komme ze, fraai uut'edost: de kolibri, de griele. het stekelverke, het nijlpaerd, een katte en gaè zö mae deur. D'r is vee ijdelheid, afgunst en geroddel, mae de prins komt uut; eindelijk tiet een keuze. Een wonderbaerlijke keuze. Lees dit moaie boek en geniet van de prachtige prenten. Het is noe a in vele talen uut'egeve en wor beslist een bestseller. De Zeêuwse uutgaeve is een curiositeit die a bie elke opa en oma greêd mö ligge tegen a de kleinguus komme. Op die meniere ka je tenminste nog leêre da een kikker een puut is. Jamer a de dulve d'r nie in voorkomt, 't Kost 15,95. 59

Nehalennia | 2006 | | pagina 61