Aflevering 155 voorjaar 2007 9 toevlucht zochten tot God: 'De tegenstelling kerk en wereld is wel heel scherp op zo'n luxueus schip', aldus Oussoren. Na aankomst in Hoboken betrok Oussoren zijn nieuwe pastorie, die zich bevond op de bovenverdieping van de plaatselijke kerk. Kerk en pastorie waren slechts enkele honderden meters verwijderd van de aankomstpier van de Holland-Amerika Lijn, zodat Oussoren snel aanwezig kon zijn om de nieuwkomers uit Nederland te begroeten.29 Eén van de eerste dingen die Oussoren in de Verenigde Staten deed, was het bezoeken van enkele iconen van de Amerikaanse skyline, namelijk het Vrijheidsbeeld en het Empire State Building. Vooral het Empire State Building, toentertijd het hoogste gebouw ter wereld, maakte grote indruk op hem. Een afbeelding van enkele Amerikaanse wolkenkrabbers, met de Empire State Building als dynamisch middelpunt, prijkte steevast boven Oussorens 'Brieven uit Amerika' in De Faam. Dat Oussoren Zeeland nog niet vergeten was, bleek uit de bijnaam die door hem en andere Zeeuwen - naar analogie van de Lange Jan in Middelburg - aan dit gebouw gegeven werd: 'onze Lange Jan, zoals we hem hier in de dagelijkse omwandeling noemen.'30 'Opschieten is het parool' Aan de hand van Oussorens 'Brieven uit Amerika' kunnen we goed nagaan welke observaties hij had over de Amerikaanse maatschappij. Oussoren had lovende woorden over voor de prachtige natuur en het veilige verkeer, maar stelde ook enkele negatieve aspecten van de Amerikaanse samenleving aan de orde, zoals de milieuvervuiling in de regio New York: 'Er valt zoveel roet uit de lucht dat het wenselijk is de ramen vooral na 4 uur dicht te houden. Dan moet de was van moeder de vrouw binnen zijn.'31 Ondanks de drukte op de wegen was het verkeer in de Verenigde Staten veiliger dan in Nederland: 'Men rijdt hier buitengewoon goed'. Aan de onduidelijke verkeersborden kon echter nog wel iets gedaan worden: 'Soms staat een bord rechts, dan weer links, dan weer boven je hoofd en dat geldt ook van de lichtsignalen Systeem zit er niet in. Nederland mag de A.N.W.B. wel dankbaar zijn voor zijn voorbeeldig werk.'32 Zelfs in het pre-MacDonaldstijdperk van de jaren 1950 waren de Amerikanen al opvallend dik: 'Zelfs kinderen van de lagere school. Dan lijken het net kaboutertjes met hun lange broeken en soms geweldige bierbuikjes. Want suikerdik als hier soms die kinderen zijn: verschrikkelijk.'33 De hoge levensstandaard viel de predikant ook op, maar deze had haar keerzijden: 'Men leeft hier voor (generaliserend) twee dingen: de dollar en het gemak.'34 De Amerikaanse 'dollarziekte', zoals Oussoren het noemde, ging zo ver dat er in veel kerken meer aandacht werd besteed aan moederdag dan aan Pinksteren. Voor onthaasting hadden de Amerikanen geen tijd, zoals mensen met haast vrijwel nergens tijd voor hebben: 'Alles is hier ingesteld op snelheid, opschieten, vlug werken. Sigaretjes draaien, zoals in Holland velen doen: geen sprake van. Opschieten is het parool.'35 Kunst en architectonische schoonheid - in Nederland overvloedig aanwezig - waren in de Verenigde Staten nauwelijks te vinden: 'Toepassing van kunst in het dagelijks leven kent men bijna niet Alle gebouwen zijn op nuttigheid ingesteld, geen schoonheid. Vooral in de steden. De natuur moge prachtig zijn, maar de gebouwen... Geef me dan maar Middelburg.'36 Uit de brieven van Oussoren wordt duidelijk dat hij gemengde gevoelens had ten aanzien van de Amerikaanse maatschappij. Toch had hij geen spijt

Nehalennia | 2007 | | pagina 13