Aflevering 155 voorjaar 2007 evenals diens zonen aan de Universiteit van Leiden. Hij werd later raad, schepen en burgemeester van Tholen, bewindhebber van de W1C en rekenmeester van Zeeland. Voor de alteratie studeerden de Van Grypskerckes aan de Universiteit van Leuven. Zijn dochter Anna huwde met de uit Tholen afkomstige predikant Marinus Huygens. Jacob Janszoon van Grypskercke zette de traditie van zijn geslacht voort, door in 1625 als schepen verkozen, toe te treden tot de Middelburgse magistraat. In de jaren tussen 1625 en zijn overlijden op 23 oktober 1657 zou hij afwisselend functies bekleden als schepen en raad van Middelburg. In de jaren 1631, 1632 en 1637 was hij tresorier van de stad Middelburg. Daarnaast was hij deken van het Garentwijngilde, waar hij in 1651 werd opgevolgd door Jan Boreel. Jacob van Grypskercke stierf te Middelburg op 23 oktober 1657 en werd begraven in de Noordmonster of Oude Kerk. Zijn vrouw Sara Buydens was hem op 14 december 1656 voorgegaan. Zoals blijkt uit de rekening van 1657 zorgden zijn erfgenamen er voor dat de zerk geplaatst werd op het graf van hem en zijn vrouw Sara.6 Van 1657 tot aan 1834 heeft de zerk gelegen in de Noordmonster of Oude Kerk aan het Hofplein te Middelburg. De zerk De zerk is nu zoals gezegd opgesteld in de Koorkerk te Middelburg, tussen de tombe van Willem II en de kansel. Hij is 170 cm hoog en 153 cm breed. Het object is van hardsteen en staat op een verhoging van 13 cm.7 Rechtsboven is het grafnummer vermeld: 203. Links van het nummer is het wapen te zien van het geslacht Van Grypskercke, een schild met 9 lelies in de opstelling 3x3 (veld van sabel met 9 zilveren lelies) met de helm en het helmteken de Garyp of Griffioen naar links gekeerd. Daarnaast de dekkleden. Het geheel is in een cirkel uitgehakt en verkeert in uitzonderlijk goede staat. Onder het familiewapen staan de gegevens vermeld van de dragers. Daar is de zerk gescheurd van rechts schuinaflopend naar links. De dwarse breuk loopt aan beide uiteinden uit op een ontbrekend stuk in de vorm van een driehoek. De tekst is goedleesbaar: Sepulture van de Heer Iacob van Grypskercke, Schepen ende Raet der stadt Middelburch, overleden den 23 October Anno 1657, ende syne huysvrouwe juffrouw Sara Buydens den 14 decembre Anno 1656. Omzwervingen van de zerk Als door een wonder bleef de zerk van Jacob van Grypskercke behouden, alleen kennen wij het verhaal van de vondst niet precies. Wat wij wel weten is dat de Middelburgse timmerman Willem Pieter van Pagé de zerk in 1892 schonk aan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In het verslag van het Genootschap over de jaren 1885-1893 staat op bladzijde 108: 'een grafsteen met wapen van Jacob van Grijpskercke en zijne huisvrouw, 1656, van den heer W.P. van Pagé te Middelburg'. Waarschijnlijk heeft Van Pagé de zerk gevonden tijdens werkzaamheden in de tuin van een van de huizen aan het Hofplein, tegenover het huidige Zeeuws Archief. Of, wat meer voor de hand ligt, bij de bouw van deze laat 19dt-eeuwse panden. Over de vondst is niets te vinden in de kranten en andere bronnen uit die jaren. In 2000 werden op het Hofplein tegenover het huidige Zeeuws Archief wegens rioleringswerkzaamheden de fundamenten opgegraven van

Nehalennia | 2007 | | pagina 33