Aflevering 155 voorjaar 2007 Herenhuizen, rond 1890 in eclectische stijl gebouwd op de plaats waar voorheen de Noordmonster stond. Onder het op de foto zichtbare wegdek van het Hofplein zijn tijdens rioleringswerkzaam heden de fundamenten van de Noordmonster en een grafkelder gevonden. Het zuidtransept van de kerk lag ongeveer waar nu de huizen staan. Daar bevond zich oorspronkelijk het graf van Jacob van Grypskercke en zijn vrouw Sara Buydens. de in 1834 gesloopte Noordmonster, evenals een grafkelder met beenderen. De aannemelijke hypothese is, dat het graf van Jacob van Grypskercke gelegen heeft in het zuidtransept van de Oude kerk. Vanaf 1892 is de steen 'gecontroleerd' gaan zwerven. Nadat Van Pagé de steen in 1892 aan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen schonk is hij opgesteld in de tuin van het museum van het Genootschap in de Wagenaarstraat te Middelburg. Tezamen met de rest van de Genootschapscollectie is de zerk in 1971 in bruikleen gegeven aan de Zeeuwse Museumstichting. In 1972 werd de steen overgebracht naar de Grote Kerk te Veere. Op 1 oktober 1980 vroeg de Koorkerkgemeenschap te Middelburg de grafsteen in bruikleen. Vervolgens werd de zerk in 1981 overgebracht van de Grote Kerk te Veere naar de Koorkerk te Middelburg, waar hij nog staat opgesteld. De plaatsing in de Koorkerk een waardige oplossing. In de abdijkerken vinden wij ook het uit de Noordmonster overgebrachte praalgraf van de admiralen Evertsen en de zerk van Jacob Symons Magnus, burgemeester van Middelburg, afkomstig uit de in 1575 afgebroken Westmonster. Tussen deze families bestaat een band. Apolonia van Grypskercke (uit een andere tak dan deze) was gehuwd met Jacob Magnus, een kleinzoon van de burgemeester met dezelfde naam en Cornelis Evertsen was de schoonvader van één van de kleinzonen (Wilhelmus van Grypskercke) van de op de zerk vermelde schepen Jacob Janszoon van Grypskercke. Wij mogen de timmerman Van Pagé dankbaar zijn dat hij de zerk heeft geschonken aan het Genootschap en dat deze nu een mooie plaats heeft gekregen in de Koorkerk te Middelburg.

Nehalennia | 2007 | | pagina 34