44 Aflevering 155 voorjaar 2007 Beraad aan boord van De Zeven Provinciën (het grote schip rechts, van opperbevelhebber Michiel de Ruyter.Dit penschilderij werd gemaakt door Willem van de Velde de Oudere. Deze schilder ging mee aan boord om zeeslagen uit de eerste hand te kunnen tekenen en schilderen. Hij had zelfs zijn eigen galjoot (kleiner sneller schip) om als een soort oorlogsverslaggever te kunnen werken. Bron: Rijksmuseum Amsterdam. jaar een aantal kleinere exposities rond Michiel de Ruyter te bewonderen, deels gelijktijdig met de hoofdexpositie. De hele reeks wordt afgesloten met een expositie waarin de vrouw achter zeelieden zoals De Ruyter centraal staat. 'De trots van Zeeland' geeft een beeld van de tijd waarin Michiel de Ruyter opgroeide, het vak van zeeman leerde en uiteindelijk de beroemdste zeeheld van Nederland werd. Terwijl elders vooral aandacht wordt gevraagd voor de militaire successen, gaat deze expositie juist in op de eerste 43 jaar van zijn leven in Zeeland. Topstukken uit Nederlandse musea zoals het Rijksmuseum en het Scheepvaartmuseum Amsterdam zijn voor één keer samen te zien met topstukken uit buitenlandse musea en van particulieren. De Ruyter figureerde in een regio waarin de economie de wind in de zeilen had en kennis over bijvoorbeeld navigatie flink groeide. De Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden was in korte tijd een wereldmacht geworden, zwaar bevochten door de Engelsen. Bij de voorbereiding van de expositie kwamen, aldus het MuZEEum, spannende vragen boven water. Hoe kon de zoon van een bierdrager opklimmen tot de belangrijkste zeeheld van Nederland? Hoe zag de wereld van zijn jeugd eruit en wat heeft een winterkoning daarmee te maken? Waaruit bestond Michiels wereld toen hij in dienst was van de gebroeders Lampsins? Hoe zag de wereld eruit op zijn verre reizen en wat hebben bloemtegels daarmee te maken? Wat deed De Ruyter in de dagen voordat hij bij Syracuse dodelijk gewond raakte en wat heeft een zeepaardje ...•'T-VW'.lr fromdêir

Nehalennia | 2007 | | pagina 48