Aflevering 155 voorjaar 2007 daarmee van doen? Intrigerende vragen die in deze grote expositie beantwoord worden. Herdenkingen 1957 en 1907 Het Zeeuws maritiem muZEEum organiseert nog vele andere tentoonstellingen en activiteiten in het De Ruyterjaar. Zo wordt in 'De Ruyter herdacht, 1957, een feest van het volk' (23 maart t/m 24 juni) teruggekeken op de De Ruyterfeesten van vooral 1957. Dit zal bij veel Vlissingers en andere Zeeuwen nog herinneringen oproepen. Ook is een en ander te zien over de herdenking van 1907. In dat jaar is begonnen met de bouw van de De Ruyterschool. Met uniek beeldmateriaal, zoals foto's en film, wordt teruggeblikt op de herdenkingen, die veel meer dan nu het karakter van een volksfeest hadden. Propaganda In de tentoonstelling 'De Ruyter verbeeld, icoon en karikatuur' (29 juni t/m 21 oktober) wordt getoond hoe De Ruyter vroeger en nu gebruikt werd voor propagandadoeleinden. Hij is terug te vinden op affiches, spotprenten en bankbiljetten. De ene keer als een voorbeeld voor het vaderland, de andere keer speelt hij de hoofdrol in een cartoon. Van 26 oktober tot en met januari 2008 is in het muZEEum te zien hoe De Ruyter een inspiratiebron vormt voor kunstenaars uit vroegere en tegenwoordige tijd. Er zijn veel verschillende portretten gemaakt van Michiel de Ruyter en een flink aantal daarvan is te zien in de tentoonstelling 'De Ruyter inspireert, de zeeheld als kunst'. 'Vrouwen aan de wal' Vanaf 20 oktober is er de expositie 'Vrouwen aan de wal, een selectie uit de ING-collectie'. Deze expositie, geheel samengesteld uit de collectie van ING, is een hommage aan de vrouw achter de zeeman. Het is immers een Zeeuwse traditie dat, als de man op zee is, de echtgenote alle zaken op het land regelt. Niet alleen het huishouden, maar ook vele zakelijke aspecten. Bijna dertig jaar geleden maakte ING Art Management in Nederland een begin met het aanleggen van een collectie van hedendaagse figuratieve kunst van in Nederland woonachtige kunstenaars. Het specifieke figuratieve karakter van de ING Collectie kan met geen enkele andere bedrijfscollectie worden vergeleken. Deze tentoonstelling wordt georganiseerd in nauwe samenwerking met ING. 'Rondom De Ruyter' Onder de titel 'Rondom De Ruyter' wordt in oktober en november een lezingencyclus georganiseerd met de Universiteit van Leiden en het Instituut voor maritieme geschiedenis. De lezingen bieden een overzicht van de Nederlandse marine in het midden van de zeventiende eeuw. Er wordt onder meer aandacht besteed aan de organisatie van de marine, de carrières van zeeofficieren, maritieme strategie en zeeslagen in de schilderkunst. Natuurlijk worden ook de tocht van De Ruyter naar Afrika en Amerika en de vernietiging van de Engelse vloot te Chatham belicht. In het voorjaar wordt een speciale folder uitgebracht met meer informatie.

Nehalennia | 2007 | | pagina 49