Aflevering 157 najaar 2007 Over de tanden wordt nogal het één ander geschreven op de vragenlijsten. We geven daar graag een aantal voorbeelden van. Bie piene: Allee tannen op mekaore. Of: Goed op je tannen biete! (Koudekerke). Iemand met een kunstgebit, die heeft kunsttannen (Yerseke). Geen kunstgebit, maar een slecht onderhouden gebit, met allerlei mankementen: 't is net 'n afgebrand durpOud-Vossemeer. Een vrouw die de kaas niet van d'r brood laat eten, die ei 'aer op d'r tannen. (Oud-Vosmeer). En wat denk je van iemand die de slaepers uut z'n dogen nog moe uneven?,Yerseke. Die moet de kaonen uut z'n öógen vrieven Breskens. En iemand die goed zijn ogen de kost geeft, die laot z'n öögjes goed haen, Oud- Vosmeer. Ook in die plaats zegt men als die te veel heeft gedronken dat er niets meer bij kan: d'r kan wel 'n puut in z'n keele zwemmen. Hans de Vos uit Tholen, nu in Zeelst woonachtig, schreef een heel verhaal. D'r kwam vroeher 'n vintje mit 'n 'andkarre ellehoed in naelden in spelden in broeksknoppen in zo leure. Ik helaoven dat 'n van Vosmeer kwam. Da fintje at werschienluk heweun' aohen van hrööte), ma deu z'n bril leken ze noha hrööt. Daerum wier t'n deu ons jongens meisjes deejen dat nie) vo 'Koeieaohe' uuthescholle. Att'n dan bie een vrouwen binnen zat hooiden die hrööte jonges ook noch waa 's z'n knoppen deu mekaore. Ajje vaoder dat te weten kwam kreeg je thuus 'n flaere om je 'n 'öören of mitt'n aande outop je zielement. 'k Schaamen m 'n eige da 'k nu zèhhe dat 'k mêê klappe mishelaope bin dan a'k verdiend In Nehalennia 155, stond op blz 50/51 een verslag over de Zeeuwse Vereniging 'Zeelandia' uit Zwijndrecht. Mw. M. S. Oele-Geelhoedt stuurde ons destijds een een liedboekje, samengesteld en verzameld door Jaap uut de Wulleminapölder. Vorige maand kwam ik op een donderdag dr. Jan Zwemer uit Oostkapelle tegen in Middelburg (Jan, op pad nao de Middelburgse Mart? Jae, jae, Rinus). Jan vertelde me, dat deze Jaap uut de Wulleminapölder) een schuilnaam was van een zekere Klaas Koets uit Den Haag. Toen hij jaren geleden nog het bekende dialectprogramma op Omroep Zeeland had, was hem die naam doorgespeeld. De heer Koets was toen al hoog bejaard, wist Jan me te vertellen. Maar contact hadden ze nooit gehad. Bedankt Jan, voor de interessante reactie. Rinus Willemsen

Nehalennia | 2007 | | pagina 50