Aflevering 159 voorjaar 2008 op de rechtspositie van andere scheepseigenaren - zowel Vlaamse als buitenlandse. En dat geldt in extremis natuurlijk voor het mondingsgebied van het Zwin, destijds één van de drukst bevaren waterwegen in Noord- West-Europa. Tot slot hebben de rechters ook te denken aan hun eigen prestige en dat van Mude en het Waterrecht. Een verkeerd vonnis kan voor hen leiden tot zowel een individuele en collectieve veroordeling wegens valsheid als tot verlies van juridische autoriteit van Mude. Voor het afgunstige Sluise stadsbestuur een argument om de recht- en doelmatigheid van het Mudense bezit van het Waterrecht - de juridische zeggenschap op het Zwin - weer eens bij de graaf aan de orde te stellen (zoals het wel vaker probeerde). Beraadslaging 2: raadpleging en overdenken van precedenten en rechtsbronnen De rechters wisselen hun meningen uit, discussiëren en vergelijken elementen uit deze zaak met eerdere ervaringen, bestaande precedenten er relevante rechtsbronnen. Zij hebben zich misschien afgevraagd: 'Hoe verhoudt deze zaak zich bijvoorbeeld tot vonnis 1 van het zeerecht van Damme?' Eerst men maect eenen meester van eene scepe scipt behoert tot hem tween of hem drijen. tscip vaert vten landen van daen het is ende coemt ter sluys te bordeeus te rossiel of elwaert ende is ghevracht in vremden landen te zeylen die meester en mach scip niet vercopen hij en hebbe oerloof vanden gheenen diet toe behoert. Mer heeft hijt te doen van vitaelge hij mach wel vanden ghewanden ende ghetouwen te panden setten of legghen biden rade raden vanden scipmans. Eerst maakt iemand een man kapitein van een schip. Het schip behoort aar twee of drie mensen toe. Het schip vaart uit van het land, vanwaar het is, en komt te Sluis, te Bordeaux, te La Rochelle of ergens anders aan, en is bevracht om naar vreemde landen te zeilen. Dan mag de meester het schip niet verkopen zonder toelating van degenen aan wie het schip toebehoort. Maar heeft hij voedsel nodig, dan mag hij de getouwen wel verpanden, na akkoord van de scheepslieden. De strekking van de tekst is weliswaar algemeen, maar refereert aan een reëel voorval. Op meerdere punten raakt het vonnis aan die van Weytemoet: een kapitein is voornemens in den vreemde zijn schip te verkopen. Hij doet dat uit geldnood, zonder toestemming van de eigenaars Het vonnis verbiedt dit. Of het vonnis door de rechters gebruikt is, is helaas niet bekend. Onder meer niet, omdat we geen zekerheid hebben over de datering van deze Damse en de Mudense zaak. Beraadslaging 3: debat, stemming en eindoordeel Al debatterend komen de rechters tot een oordeel. De bewijzen blijken onvoldoende eenduidig en overtuigend - van geen van de partijen. Dat maakt het onmogelijk om uit te maken of er onrecht geschied is. Dus blijven de vragen:

Nehalennia | 2008 | | pagina 16