Aflevering 159 voorjaar 2008 handelsstad - gemakkelijk te doen in een dag. De delegatie wordt voorgegaan door de waterbaljuw. Zij wordt in Brugge ontvangen in het stadhuis aan de Burg - op de eerste verdieping in de rijk gedecoreerde schepenzaal. Daar maant de baljuw de Mudense schepenen nog maar eens formeel, dit keer om advies te vragen. Één van de Mudenaren (denkelijk de burgemeester) zet de zaak ten overstaan van de Bruggelingen uiteen, legt de schriftelijke bewijzen voor, doet verslag van de mondelinge getuigen en geeft alle argumenten voor en tegen. In een interessante passage uit de stadsrekening van Mude van 1421-1422 staat wie deel konden uitmaken van zo'n hoofdvaart-vertegenwoordiging (de baljuw wordt hierin niet genoemd, omdat hij als grafelijk ambtenaar betaald werd uit de grafelijke kas): Jacop de Monec borchmeester, Gillis Kempe, Jan Deynaerd, Clais f. Pieters scepenen ende Pieter vander Midaghe cleerc. Den XIXsten dach van april ghesijn te Brugghe, daer zi wederdroughen een hooftvonnesse vander ghedinghe tusschen Borghaerde van Belghen of eenzide, ende Pieter van Spletelingweerve of ander zide, omme den cogghe van Heinric Zomer. Jacop de Monec, burgemeester van de schepen, Gilis Kempe, Jan Deynaerd, Clais de zoon van Pieter, schepenen en Pieter vander Midaghe, klerk, zijn op 29 april te Brugge geweest om te pleiten tegen een hoofdvaart in het geding tussen Boghaerde van Belghen enerzijds en Pieter van Spletelingweerve anderzijds in de zaak van de kogge van Henric Zomer. Hoofdvaart 2: advies De schepenen van Brugge, bijgestaan door rechtsgeleerden, onderzoeken de zaak en komen tot een advies. Dit wordt meegedeeld aan de deputatie. De deputatie vertrekt daarna onder dankzegging met het advies terug naar Mude. Derde zitting Zo snel mogelijk wordt in Mude opnieuw een zitting gepland. Het is namelijk verboden om een andere zaak te openen (en eventuele boeten te innen) eer een met een hoofdvaart gepaard gaand geding was gesloten. Andermaal wordt in het schepenhuis het proces geopend, nu voor de Schilderskaart van de monding van het Zwin (1501met op de voorgrond Sluis en op de linkerzijde van het Zwin de kruiskerk van Mude en vier huizen van Nieuw- Mude. Het meest rechtse is het rechtshuis (Rijksarchief Brugge

Nehalennia | 2008 | | pagina 18