Aflevering 159 voorjaar 2008 Galstêênen Kamiel was leurder. Kasjesvent. Mêê z'n mande voor op den transportfiets rêê tie de durpen af, om aon de boerevrouwtjes z'n gaoren en band en z'n knööpen en elastiek te verkööpen. Kamiel was om te ziene een flinke vent. Nie zo'n sukkelèr as de mêêste leurders. Die oaden mêêstal êên of ander gebrek en ööpten daodeu op een bitje compassie bie de klandizie. Die zouen wè begruupen da zö iemand mee gewoon werk nie an de kost kon kommen en daorom leurder was geworren. Kamiel mankeerden niks. Ie a gewoon gêên zinne om êêle daogen vöö een baos te werken. Ie was mee weinig tevrêen. Ie ao kind noch kraoie in de weg en da vrieë leventje as kasjesvent beviel t'm opperbest. En je belêêfd'n onderweg nog 's wa. Je zag af en toe, tussen al die ouwe trunten, ook nog wè 's schóón wuuf die noa je lachten. Ier en dao duurd'n d'n transactie wa langer dan gebruukelik. Al mêê dal gêên hèk leventje, zóó. A 't erg slecht weer was bleef je gewoon tuus, a 't êêl werm was ook. Je kon altiet wè goekööp aon restpartijtjes kommen en die kon je dan mêê 'n redelike winst verköópen aon al die Saores en Minaos, Suuses en Jaones, die a je op je pad tegenkwam. Kamiel kon praoten as 'n advekaot, moppen vertellen as 'n artist en verköóp'n as d'n besten. Bie één vrouwtje mocht tie altiet binnen kommen. Ze was nie rieke, nie mooi en vrêêd nieuwsgierig, mao ze kocht altiet wa van 'm. En een glas waoter of zelfs een bakje koffie kon d'r ook nog af. Mao die neuwsgierigheid, ee. Da was 'n kruus. Woar a tie vandaon kwam. Of tie getrouwd was. Oe out a tie was. Waorom a tie nie gewoon werkten bie een baos. Ie was toch nie ziek of zó. Of tie wè genoeg kon verdienen mêê z'n negosie. Kamiel wier da eigeluk een bitje beu. Da gevraog. Mao da kon tie naotuurluk nie zomao botweg zeggen,want dan was tie z'n koffieadresje en z'n aonspraok kwiet. En da wuufje was leutig genoeg om d'r af en toe een bitje aonspraok oan 't énne. Dus bedocht Kamiel een verklaoring vóó z'n bestaon as kasjesvent. Dan was tie vöö êês en altiet van da gevraog af. 'k Gaon je 's wa vertellen, Katrien', zei tie. 'Mao je moe beloven da je d'r mêê gêên mens over za praoten'. 'Nêênt, jongen, Kamiel je ken me toch, Kamiel kenden z'n pappenheimers moar al te goed en ie wist wè ost zeker, da gêên tien minuten na z'n vertrek het alve durp al op d'öögte zou ziene van wa tie gieng vertellen. Moa da was juust z'n bedoelieng. Een bitje compassie kon nooit kwaod. 'Kiek, Katrien', zei Kamiel, 'Een jaor of tiene trug ènk last van galstêênen gekregen. Ik zien d'r noe wè gezond en sterk uut, mao toen was 't kantje boord. Zo iets aon de dokters nog nooit geziene. Da waoren nie zomao een paor galstêênen, njêêë da was een baole vol. 'k Èn ze meegekregen en d'r tuus een öfpad van oangeleid. Je begruupt dao 'k dao nooit mêê êêmao bovenop gekommen zin. Gewoon werken zat t'r vóó mien nie mêêr in. En daorom, Katrien bin'k gaon leuren.' Terwiel tie z'n verhaol vertelden vertrok tie gêên spiere van z'n gezicht. Katrien luusterden aodemlöös toe en booi d'm van pure compassie een twééde bak koffie an. Kiek, da ao tie vast binnen. Noe moar 's afwachten of Katrien d'r werk goed gedaon ao a tie de volgende kêêr wëê op t'durp kwam. Ie zou z'n mande maor 's extra vol doene. Jan Lauret, dialect Hoek

Nehalennia | 2008 | | pagina 69