SJr'SB Aflevering 159 voorjaar 2008 3 Kaart van Pieter Pourbus van het Vrije van Sluis met de Zwinmonding, de Sluise haven, Brugge, Damme, Sluis en Mude (1571) Stadsarchief Brugge was het gebied van de Duitse hanze, een economische belangenorganisatie van vele tientallen steden, waarmee Noord-West-Vlaanderen (met als spil het belangrijke hanzekantoor te Brugge) bijzonder nauwe commerciële betrekkingen onderhield. In de tweede helft van de veertiende eeuw, misschien dus de periode waarin de zaak voorviel, verkeerde de hanze op het hoogtepunt van zijn bloei. Enkele van de belangrijkste hanzesteden worden met name genoemd in het Reglement van de scheepvaart en de heffing der tollen op het Zwin uit 1368 dat zich in het stadsarchief van Sluis bevond (tot het in 1944 door brand verloren ging): Elburg, Hardewijk, Zutphen, Deventer, Zwolle, Kampen, Stavoren, Bremen, Hamburg, Lübeck, Greifswald, Rostock, Stralsund, Gotland, Danzig, Wismar, Koningsbergen en Parnaw. Met onder andere deze steden hadden de Zwinsteden een permanente handelsrelatie. Route: bi der zoute zee De term bi der zoute zee wijst waarschijnlijk in een zowel letterlijke als min of meer overdrachtelijke zin op een verder weg liggende bestemming. Dat houdt in dat Weytemoets schip niet via de binnenwateren langs de Zeeuwse eilanden, Dordrecht en Utrecht naar de Zuiderzee- en IJsseisteden gevaren is, maar langs de kust, naar havenplaatsen aan de Duitse Noordzee, de Oost- of Baltische Zee. Meestal oriënteerden de schippers zich daarbij op karakteristieke geografische elementen als duinen, eilanden, bodemreliëf en daarnaast niet te vergeten hoge kerktorens. Net als de andere schepen uit deze tijd moet het schip van Weytemoet slechts langzaam hebben gevaren. Afhankelijk van de kracht van de wind en de windrichting denkt men aan een gemiddelde snelheid van 10-15 km

Nehalennia | 2008 | | pagina 7