8 Aflevering 160 zomer 2008 met zekerheid bekend en bestaat het vermoeden waar een tiende exemplaar is. Feitelijk bevinden zich thans zes kanonnen in de collectie in Lelystad, met als zevende een fragment van ruim 60 cm en als achtste de afdruk in een concretie van nog een smeedijzeren loop. Nog eens drie kanonnen bevinden zich op het moment van schrijven elders, al bestaat grote kans dat het gietijzeren stuk met het Bourgondische wapen door de welwillende medewerking van diverse partijen ook naar RACM- Lelystad zal kunnen komen. Afb. 4. Berging van kanon Ritthem-014 en een wrang (een inhout) voor dendrochronologische datering. Na meer dan 400 jaar weer boven water! foto Michiel Helwig/RACM). Afb. 5. Kanon Ritthem-014 is helemaal omgeven door een korst aangekoekt materiaal (concretieOndanks de soms dikke brokken concretie is duidelijk te herkennen dat het hier gaat om een smeedijzeren kanon, met rondgesmede versterkingsringen (hoepels) (foto Ton Penders/RACM). Door hun ruim vierhonderdjarig verblijf op de zeebodem zijn de ijzeren stukken niet meer direct herkenbaar als kanon. Er zit een harde concretie van zand, schelpen en ijzerdeeltjes omheen en de chemische structuur van het oorspronkelijke ijzer is veranderd: (groten)deels geen ijzer meer en mechanisch tamelijk kwetsbaar. Voor conservering, restauratie, studie en expositie moet die concretie eraf, liefst zo nauwkeurig mogelijk op het niveau van het oorspronkelijke oppervlak. Dat kan een lastige klus zijn. Wanneer je 'gewoon' de concretie wegbikt met een hamer, sla je tegelijkertijd het oorspronkelijke oppervlak kapot of helemaal weg en daarmee gaat mogelijk belangrijke informatie verloren. Middels röntgenonderzoek is getracht de constructiewijze en het oorspronkelijke oppervlak in beeld te brengen. Tevens bestond de hoop alvast te zien of er nog meer merktekens zijn aangebracht, of er nog andere vondsten zijn ingesloten in de concreties en of er nog ladingen kruit en kogels in de lopen aanwezig zijn. Uit de röntgenfoto's blijkt onder andere, dat niet alleen smeedijzeren en bronzen kanonnen deel uitmaakten van de bewapening, maar het lijkt erop dat ook meerdere gietijzeren stukken aan boord waren. Het stuk met het Bourgondische wapen is volgens de beschrijving van N. Brinck in ieder geval van gietijzer." Van de zelf geborgen stukken moet het bij de verdere conservering nog definitief worden vastgesteld. Op de röntgenfoto's is eveneens zichtbaar hoezeer het oorspronkelijke oppervlak soms is aangetast. Bij de conservering en restauratie kan nu zo gericht mogelijk worden geprobeerd de oorspronkelijke informatie wél vast te leggen. Eventuele merktekens zijn op de foto's in ieder geval niet te zien en de kanonnen blijken niet geladen. Was het schip misschien in een gevecht gewikkeld toen het verging en waren de kanonnen net afgevuurd?

Nehalennia | 2008 | | pagina 10