Aflevering 160 zomer 2008 17 Mede in verband met bedijkingsactiviteiten en de toename van de bevolking kreeg in Zeeland in de twaalfde eeuw de indeling in ambachten een vaste vorm. Parallel daarmee kwam tevens de stichting van een groot aantal dorpskerken op gang, waarbij de wereldlijke ambachten en de kerkelijke parochies steeds samenvielen.15 Waarschijnlijk vormde het eiland Wolfaartsdijk aanvankelijk één ambacht en één parochie, maar in de late twaalfde eeuw, zo tegen 1200 waren er zoals gezegd twee parochies en dus ook twee ambachten: Sabbinge en Wolfaartsdijk. Van de twee parochiekerken zal die van Wolfaartsdijk als eerste zijn gesticht. Deze kerk droeg in 1216 immers de naam van het hele eiland, zodat het aannemelijk is dat zij daar aanvankelijk de enige kerk was, dus ook van Sabbinge. De parochie en het ambacht Sabbinge zullen daar van zijn afgesplitst, wat dan vóór 1200 moet hebben plaats gehad. Afb. 2. Het voormalige eiland Wolfaartsdijk op de topografische kaart van 1856/1864. Het eiland Wolfaartsdijk in de dertiende eeuw Bij de twee parochies Wolfaartsdijk en Sabbinge bleef het na 1200 niet. In de loop van de dertiende eeuw splitsten zich van deze twee nog drie nieuwe parochies af. De vraag is wel waarom later in de dertiende en veertiende eeuw nergens meer sprake was van een parochie Wolfaartsdijk, terwijl er geen aanwijzingen zijn dat deze was verdwenen, bijvoorbeeld ten gevolge van een stormvloed. Het meest waarschijnlijk is dat de naam van de parochie was gewijzigd, en dat men in of wel de kerk van Oostkerke of wel in die van Westkerke de oude kerk van de parochie Wolfaartsdijk mag zien. De aanwijzingen ten gunste van Westkerke lijken daarbij het sterkst. Weliswaar dateert de eerste vermelding van Westkerke pas uit 1308,16 maar archeologische vondsten op de plaats waar de kerk van Westkerke heeft gestaan - ongeveer 200 m ten noorden van de boerderij Westkerke in de

Nehalennia | 2008 | | pagina 19