Aflevering 160 zomer 2008 flink stuk van het ambacht met daarin het dorp nog dat zelfde jaar met een ringdijk omgeven - de tegenwoordige Oud-Sabbingepolder al dan niet gebruik makend van bestaande dijken, zodat daar in 1342 en 1343 de tiendpacht weer voor het overgrote deel kon worden betaald. Met Sabbinge als vertrekpunt is nadien in de loop van de tijd het verdronken land van het oude eiland Wolfaartsdijk deel voor deel heringepolderd. De eerste aanwijzing daarvoor dateert uit 1359, toen hertog Albrecht van Beieren, ruwaard van Holland en Zeeland, aan Jan van Sabbinge en zijn neven toestemming gaf om 'te diken den poire in Wolfaertsdyc'.32 Op welk deel van het eiland die vergunning betrekking had en of de bedijking werkelijk is uitgevoerd, is niet bekend. Van der Aa stelde dat het ging om de bedijking van de Zuiderlandpolder, maar daarvoor bestaat geen bewijs.33 Veel duidelijker is de oorkonde van 15 april 1370 waarin hertog Albrecht aan Willeman Rengerszoon vergunning gaf om het gebied ten oosten, zuiden en noorden van Sabbinge te bedijken. Willeman was waarschijnlijk de zoon van Renger Willemanszoon, in die tijd grafelijk rentmeester van Zeeland Beoosten en Bewesten Schelde. In de oorkonde wordt het te bedijken gebied aangeduid als gelegen 'in der prochie die bi ouden tiden die Oostkerke gheheeten was, ende dat's onbedyct in der prochie van Zabbinghen, oostwaerd of te gaen, zuutwaert ende noortwaerd'.34 De oorkonde maakt duidelijk dat Oostkerke al geruime tijd niet meer bestond en dat het onbedijkte gebied van de voormalige parochie op dat moment tot de parochie Sabbinge behoorde. Op basis van deze vergunning zal de huidige Oosterlandpolder zijn bedijkt, waarin vervolgens het dorp Oosterland ontstond. Een aantal decennia later werd daar ook een kerk gebouwd: de kerk van de nieuwe parochie Oostkerke. De bedijkingsoctrooien van 1359 en 1370 vormden, met Sabbinge als uitgangspunt, het begin van de deelsgewijze herinpoldering van het eiland en het begin van het nieuwe Wolfaartsdijk, dat in de daarop volgende eeuwen moeizaam tot stand kwam, polder voor polder en met herhaaldelijk opnieuw landverlies. In de huidige polders is aan de oppervlakte zo goed Afb. 4. Wolfaartsdijk op bijkaart 1 van de geologische kaart van de Bevelanden, samengesteld door F.F.F.E. van Rummelen. De donkere tint geeft het gebied weer waar onder het sediment uit de late middeleeuwen en de moderne tijd het Hollandveen en daarop de laat- romeinse en vroeg middeleeuwse afzettingen nog voor een belangrijk deel aanwezig zijn.

Nehalennia | 2008 | | pagina 22