In Memoriam Jan A. Trimpe Burger Aflevering 160 zomer 2008 Jan Kuipers Op 25 maart van dit jaar overleed op 84-jarige leeftijd ir. J.A. (Jan) Trimpe Burger, de eerste provinciaal archeoloog van Zeeland en erelid van de redactie van Nehalennia. Trimpe speelde een belangrijke rol in de geschiedenis van ons blad en de Werkgroep Historie en Archeologie (nu Werkgroep CultuurHistorie). Jan Trimpe was voorzitter van het bestuur van de Werkgroep van 1967 tot 1969, en bestuurslid van 1980 tot 1990. Sinds 1977 was hij redactielid van Nehalennia. In het voorjaar van 2002 - een vijfentwintigjarig jubileum! - gaf 'JATB', zoals velen hem kennen van talloze aldus ondertekende memo's en briefjes, te kennen dat hij het genoeg vond. In het colofon van afl. 135, maart 2002, zien we hem nog vermeld staan als 'gewoon' redactielid. Maar in het colofon van afl. 136, het zomernummer dat in juni 2002 uitkwam, staat hij genoemd als erelid van de redactie. Een unieke waardigheid die in de geschiedenis van het blad verder niet voorkomt. Die 'promotie' binnen de redactiegelederen was een initiatief binnen de redactie zelf. In het voorwoord van afl. 136 meldde ondergetekende: 'Oud-provinciaal archeoloog Jan Trimpe Burger is, of hij nu wil of niet, bij zijn terugtreden als actief redactielid benoemd tot erelid. Een zeer terecht initiatief. De Werkgroep en Nehalennia zijn deze werker van het allereerste uur heel veel dank verschuldigd, als mede-oprichter van de Werkgroep Historie en Archeologie, bestuurslid en voorzitter, redacteur en auteur van tal van interessante bijdragen. We hopen dat 'JATB' ons ook in de toekomst nog wil vergasten op zijn altijd kalme, maar rake en niet van een zin voor het komieke gespeende opmerkingen en commentaren.' Natuurlijk vond de zich altijd (te) bescheiden opstellende Trimpe het officieel niks, maar officieus zal hij toch wel van het gebaar hebben genoten, want wie schetst de aangename verbazing der redactie toen JATB na een korte periode van absentie gewoon weer verscheen op de redactievergaderingen, alsof er geen terugtreden was geweest? Het was maar één van de eigenzinnigheden van deze markante persoon, wiens vaak bijna onhoorbare grapjes een behoorlijke impact konden hebben, of door goedgelovige journalisten als waarheden in de krant werden gepubliceerd. Een beetje jammer vond ik het dan ook dat voorzitter Coppoolse van het Zeeuws Genootschap, tijdens de drukbezochte crematieplechtigheid van Trimpe Burger op zaterdag 29 maart, wel 's mans grote betekenis voor het Kon. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen in het algemeen en zijn redacteurschap van het Genootschapsorgaan Zeeland noemde, maar geen syllabe wijdde aan Trimpe's veel langduriger redactielidmaatschap van Nehalennia. Jan Trimpe's betekenis en faam als archeoloog was natuurlijk omvangrijke.; en strekte zich uit over een groter gebied - zowel geografisch als wetenschappelijk - dan zijn belang voor Werkgroep en Genootschap. Een belangrijk element van Trimpe Burgers archeologische nalatenschap zijn zoals bekend de opgravingen van Romeins Aardenburg; een ander zijn baanbrekend vliedbergenonderzoek in Zeeland, dat in 1957/58 resulteerde

Nehalennia | 2008 | | pagina 42