M N STIKJE 48 Aflevering 160 zomer 2008 Van links naar rechts: Corrie Kopmels, Jaap Raats, Jan de Jonge vertalersJopie Minnaard-Verheijke illustratiesen Eeuwout van der Linden. De vierde vertaalster Klazien Zuijdweg-de Koeijer is kort na de presentatie overleden. Neej Ze was prominent anwezeg in de wienkel. Nie allêên in omvang, mar an d'r priemenden blik zaggie, dat ze gêên tegenspraek duldde, van gêên maans! An d'n gelaeten blik van 't achter d'r an sjokkende mannetje zaggie dat 't klopte. In een doenkerbrune regenjas, mit een strek angesnoerde ceintuur, in op een paer platte feterschoenen, stieng ze op de wienkelvloer als een hoenderd jaer geleje, geplanten eik. D'r tassie, mit veul te lang hiengsels rocht haest de vloer. Ik had allen tied om heulie te bekieke. Hie prebeerde elleke kêêr een gesprek met de verkaoper te beginne. Over de harde schief, intern geheugen in mêêr van dat gepraet. Mar elleke kêêr schodde ze nae een paer seconden mispriezend van: nééj! Dan mompelde ze nog wat, mar dat kon 'k nie verstaen. Misschien was 't de kleur, of de pries. Mar ik kon m'n eige aok voorstelle dat het feit, dat ie d'r êên anwees al genog was. Langsaem schoof ik wat vader naer heulie toe. Mar jammer genog, de computer gieng op dat aogenblik in de döös. Toen de verkaoper aok 't biepassende schaarm wou pakke, begon ze weer van nééj te schodde. "Ik wil een nieuwen", dreinde ze een paer kêêr. Dat mannetje van d'r kromp weer wat va'der in mekaor en prebeerde zachies: Wat maek tat noe uut. Mar dat maekte 't wél! Ze liepe naer de toonbank om te praete. De computer, die al in de dóös zat, stoend uutdaegend tussenin. "Ik wil een nieuwen", dramde ze weer. De lippen van de verkaoper wiere dunner in strekker. Mar hie bleef beleefd, toen hie vroeg: "Waerom? D'n dezen staet hier nog gêên drie daegen." "Ik wil een nieuwen" kwam 't weer al van tussen die verbete lippen. "Hier heit iederéén al mit z'n jatten angezete." De verkaoper strekte z'n eige een beetje, mar kloenk tóSnlöös, toen die anbood om de inkaopbonnen even te

Nehalennia | 2008 | | pagina 50