VERHALEN EN GEDICHTEN Aflevering 160 zomer 2008 51 Wanneer kunnen we je de eerst volgende keer horen? Het gebeurt nog a es dat het een besloten aevond is, waer gin butenstaenders verwacht worre. Wat ik noe a wete is, dat op de leste zondagmirrug van oktober de Vertelkring Midden-Zeeland wir van z'n eigen laet ore en spreke. Natuurlijk in 't kerkje van Ellesdiek. We maeke d'r dan vast en zeker wir een kostelijke vertelmirrug van en iedereèn is daer meer dan welkom. En tenslotte, ik dienke mè zö: ies goeds vertelle kan nooit gin kwaed! Corry Arendse. Wat zijn je toekomstplannen? Zelf wil ik me nog meer bekwaeme in de overdracht van het vertellen mee nog mooiere verhaolen. As vertelkring bin me daer serieus mee an de slag. Frans van der Heijde, ook lid van de kring, geeft daer de nodige anzetten vö. As een stok achter de deure. Ik bin d'r eèl blie mee. 't Is stapje vö stapje groeie. En oefening baert kunst. Inmiddels bin de mooiste verhaolen saemengebrocht in ienkele bundeltjes. 'Slikspetters' is 't leste boekwerkje, mè het is a uutverkocht. Gin nood, d'r worre a plannen gesmeed vö een volgend boekje. Heb je nog wensen in de toekomst wat vertellen betreft? Vertelle op een biezondere plekke vind ik aoltied eèl leuk. Zeèland ei natuurlijk eèl wat mooie plekjes waer een verhaol goed tot z'n recht komt. Buten in een mooi blomof, op een bootje, in een praotuusje, of een ommetje maeke mee verhaolen. Was getékend, Corry Arendse, dialect Ritthem Het zandhoekje in Ouddorp Wie vanaf Zeeland over de N 57 Ouddorp nadert, ziet rechts na de duinen van De Punt, nog de restanten van een oud haventje: de Kille, waar vroeger suikerbieten werden afgevoerd en macadam voor verbetering van de onverharde polderwegen werd aangevoerd. Daarachter strekt zich naast ondoordringbaar struikgewas een, vaak, wuivend rietveld uit en achter de oude dijk, waar men tegenaan kijkt, verrees een geavanceerd woonhuis in de Preekhilpolder. Het is moeilijk voor te stellen dat daar vóór de sluiting van de zeearm door de Brouwersdam een aantrekkelijk, op het zuiden gelegen zandstrandje, dat als het ware de zeedijk onderbrak, lag. Er was in die tijd nog eb en vloed en bij hoog water gingen wij als kinderen in het ondiepe water zwemmen. Door het vloedwater werden regelmatig lege kokkelschelpen aangevoerd, die als richels op het zandstrand achterbleven. Hier was vaak menige Ouddorper te vinden, die er schelpen

Nehalennia | 2008 | | pagina 53