Aflevering 161 herfst 2008 m voor haar dochter. Daarom stuurde zij haar naar Goes, dat in die tijd op een dag reizen van Vlissingen lag. Toen zij na lange tijd weer in Vlissingen terugkeerde, was de liefde voor de jonge dichter nog niet verdwenen. Er werden toen bij vrienden van Bellamy ontmoetingsplaatsen gearrangeerd waar zij in het geheim met elkaar konden afspreken. Daarom moesten er nu voor het vertrek naar Utrecht correspondentieadressen ingesteld worden, waarheen Bellamy zijn brieven voor Fransje kon versturen. De brieven voor Fransje zouden verzonden worden aan de slavenhandelaar Jan van der Woordt, bakker Kleeuwens en apotheker Piet Boone. Op 13 maart 1782 vertrok Bellamy naar de Domstad. Hij reisde met een beurtschip op Rotterdam dat van fort Rammekens vertrok. Afhankelijk van de wind duurde de reis Vlissingen-Utrecht twee tot vier dagen. In Utrecht ging er voor de jonge student een geheel nieuwe wereld open. In de eerste plaats maakte hij er kennis met het studentenleven. Het duurde niet lang of Bellamy werd lid van het letterkundig studentengezelschap 'Dulces ante omnia Musae'. Het gezelschap bestond uit studenten theologie, die tevens schrijver waren. Met zijn robuuste gestalte en warme spontaniteit gingen er vele deuren voor hem open. En er was in het Utrecht van die dagen veel te ontdekken voor een ontvankelijk man als Bellamy. Belangrijk voor de jonge dichter was dat Utrecht in die jaren een centrum van literaire vernieuwing was, die door de dichter Hieronymus van Alphen en Jan Pieter Kleyn (vriend uit 'Dolces') in gang was gezet. Ook werd Utrecht steeds meer een bolwerk van patriottisme, ontstaan uit onvrede met de regentendictatuur en stadhouderlijke onmacht daartegenover, een onvrede die zich vooral richtte op de behoudzuchtige groep rondom WillemV. Bellamy zou zich ontwikkelen tot een vurig patriot. De patriottische gedichten die in deze tijd ontstonden, publiceerde hij onder het pseudoniem Zelandus in de Post van den Nederrijn. Maar hoe snel Bellamy zijn draai ook in Utrecht kon vinden, hij bleef verlangen naar zijn Fransje in het verre Vlissingen. Zodra de zomervakantie aanbrak, reisde hij spoorslags af naar zijn geboortestad om er met Fransje de kermis te kunnen vieren. Bellamy verbleef iedere zomer zo'n twee maanden in Vlissingen. Zo ontstond er een uitvoerige correspondentie vanuit de Domstad naar Fransje en vrienden in Vlissingen en in de zomer vanuit Vlissingen naar zijn vele vrienden in Utrecht. Hierdoor kunnen wij leven en werk van Bellamy op de voet volgen. Met uitzondering van enkele korte en uiterst formele brieven aan zijn moeder, ontpopte Belllamy zich als een geestig correspondent. Dat neemt echter niet weg dat klachten over zijn gezondheid en geldgebrek veelvuldig in zijn brieven voorkomen. Hij bleek eigenlijk doorlopend ziek te zijn en moest daardoor vaak het huis houden. Dat belemmerde weer zijn collegebezoek, waardoor het hem ontbrak aan testimonia van zijn professoren die hij moest kunnen overleggen aan zijn begunstigers. Zijn studie vorderde slecht. Eind 1782 kwam zijn eerste gedichtenbundel uit: Gezangen mijner Jeugd, uitgegeven door Pieter den Hengst te Amsterdam, die een bekende van Jan van der Woordt was. Deze bundel bevat in hoofdzaak luchtige en speelse liefdespoëzie. Hij bezingt zijn muze, Francina Baane, die in zijn verzen wordt aangeduid met de klassieke namen: Fillis en Cloë. De bundel bevat vele 'kusjesgedichten'; verder dan kusjes durfde de dichter op het pad van

Nehalennia | 2008 | | pagina 12