■'?4 Trots laten de schrijfsters op de titel-pagina van 'De historie van Mejuffrouw Sara Burgerhart' afdrukken: 'Niet Vertaalt' (foto Pau Heerschap Aflevering 161 herfst 2008 In 1740/1741 schrijft de Engelse auteur Samuel Richardson Pamela, or virtue rewarded, een roman in brieven in twee delen. Hierin wordt het leven van een deugdzaam meisje beschreven. Er staan prachtige voorbeelden van goed gedrag in. Door allerlei redeneringen in de brieven wordt aangetoond hoe slechte hartstochten overwonnen kunnen worden. Pas na het verschijnen van dit boek laat men de bezwaren tegen de roman vallen. Bovendien voert men als extra argument aan, dat de klassieken het epos kenden. Dit lijkt veel op een roman, vooral nu de lotgevallen van een deugdzaam persoon beschreven worden. En ook Sara Burgerhart is een deugdzaam meisje. In deze roman in brieven portretteren 24 personen zich. Er komen zowel allerlei dagelijkse onderwerpen, als diverse verlichte ideeën aan de orde. De karakters van de personen worden aangeduid met een specifieke naam. Dat zijn zogenaamde speaking names, kenmerkend voor iemands karakter, zoals Burgerhart, Edeling, Blankaart. Het verachtelijke sujet dat Sara wil verleiden, is zelfs geen naam waard: hij wordt aangeduid als de heer R.. De dames hebben met dit werk blijkbaar een opvoedkundig boek willen schrijven, want ze voeren een pleidooi voor een goede leiding van de jeugd. Gezellige huiselijkheid en huiselijk geluk staan centraal. Zoals Abraham Blankaart zijn nichtje leidt, zo hoort het. Zoals Zuzanna Hofland, die omgaat met de 'fijnen', haar nichtje behandelt, is faliekant verkeerd. Vroomheid is goed, als het maar echte vroomheid is. Schijnheilige vroomheid wordt door de schrijfsters ontmaskerd. Het uiteindelijke geluk zal een meisje pas vinden in een goed huwelijk. Hoewel er in het boek veel verlichte ideeën aan de orde komen, is dat echter nog een tamelijk traditioneel idee. Met de acht delen tellende roman Historie van den Heer Willem Levend

Nehalennia | 2008 | | pagina 26