Aflevering 161 herfst 2008 Korte cursus 'Wegwijs in archieven van kerkelijke instellingen' Archieven van kerkelijke instellingen bieden ongekende mogelijkheden voor onderzoek. Genealogen kunnen er gegevens vinden over hun voorouders: lidmaten, communicanten, kerkenraadsleden, voorgangers en kerkpersoneel, evenals over leden van kerkelijke verenigingen. Kerkarchieven hebben ook historisch geïnteresseerden veel te bieden: bouwtekeningen van kerken, pastorieën en kerkelijke verenigingsgebouwen, notulen van vergaderingen van kerkbesturen, correspondentie, beheer van de kerkelijke goederen en financiën, persoonlijke archieven van voorgangers, ambtsdragers en kerkpersoneel en archieven van kerkelijke verenigingen. Kees de Ridder laat aan de hand van sprekende voorbeelden zien hoe u deze gegevens kunt opzoeken. Zaterdag 4 oktober van 10.00 tot 12.00 uur. Korte cursus 'De rooms-katholieke eredienst belicht' Wat is een monstrans en waar dient hij voor? Dat is een van de vragen waarop Bernard van Lamoen, pastoraal werker van de rooms-katholieke parochies op Walcheren, ingaat tijdens deze korte cursus over gebruiken en symbolen in de katholieke liturgie. Aan de hand van de kerkelijke voorwerpen die te zien zijn in de tentoonstelling Veelstromenland - Kerken en godsdiensten in Zeeland in het Zeeuws Archief, komen diverse onderwerpen aan de orde, zoals de rol die Maria speelt in de rooms- katholieke kerk, gebruiken en symbolen rondom Pasen, de betekenis van het wieroken in de liturgie, het gebruik van wijwater, de rol van relikwieën en de verschillende onderdelen waaruit de heilige mis bestaat. Ook is er aandacht voor Onze Lieve Vrouwe van den Polder, waaraan een bijzondere legende verbonden is. Haar beeltenis is geborduurd op de prachtige kazuifel die in de tentoonstelling wordt getoond. Maandag 10 november van 14.00 tot 16.00 uur. Aanmelding en kosten U kunt zich voor de cursussen aanmelden via het ZVU-bureau, Spanjaardstraat 51, 4331 EP Middelburg, tel. 0118-634800, e-mail zeeland@volksuniversiteit.nl met gelijktijdige overmaking van het cursusbedrag op giro 49.86.53 t.n.v. ZVU te Middelburg o.v.v. naam, adres en cursusnaam. Deelname aan de cursussen van 8 avonden is 98 voor ZVU-leden en Vrienden van het Zeeuws Archief en 115 voor niet-leden. Deelname aan de korte cursussen van een dagdeel is 19 voor ZVU-leden en Vrienden van het Zeeuws Archief en 22 voor niet-leden. De gratis rondleiding door de depots is alleen voor ZVU-leden. Adres en openingstijden Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg, telefoon: 0118-678800, e-mail: info@zeeuwsarchief.nl website: www.zeeuwsarchief.nl Openingstijden: ma t/m vr en elke eerste za van de maand van 09.00-17.00 uur. Toegang gratis. Nadere informatie: Zeeuws Archief, Anneke van Waarden-Koets, educatie en exposities, tel. 0118-678800.

Nehalennia | 2008 | | pagina 59