VAN DE CONSULENT STREEKTALEN Aflevering 161 herfst 2008 63 Streektaalconferentie Op 6 juni vond de derde streektaalconferentie plaats in Rilland op de grens van Zeeland en Noord-Brabant, met allerlei lezingen over school en dialect. Bijna honderd aanwezigen luisterden geïnteresseerd en leerden iets over het gebruik van lespakketten in het onderwijs en de voor- of nadelen van dialectgebruik op schoolprestaties e.d. De organisatoren Veronique De Tier, Jos Swanenberg en Roeland van Hout gaven eerst een uitgebreid overzicht over wat er allemaal aan lespakketten over en in dialect bestaat in het Nederlandse taalgebied. Kathy Rys bracht verslag uit over haar onderzoek naar tweedetaalverwerving bij een groep kinderen die het dialect niet van hun ouders hadden meegekregen. Zij onderzocht in welke mate deze kinderen het dialect van Maldegem (Oost-Vlaanderen in België) konden spreken. Ton Vallen bracht verslag uit van een onderzoek naar de leerprestaties van kinderen die uit een dialectsprekend milieu kwamen, voor het vak Nederlands, 's Middags vertelde Hans van de Velde over een enquête over dialectverlies en dialectkennis die door de consulenten streektaal en streektaalfunctionarissen in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg werd gehouden. Een van de voorgelegde vragen was of er in het onderwijs aandacht moest besteed worden aan dialect. Een merendeel van de invullers vond dat dit moest. Ook Kraaykamps bracht verslag uit van een onderzoek naar de taal die kinderen spreken, o.a. met hun ouders. Daaruit bleek dat dialectkennis snel achteruit gaat. Er waren ook enkele praktijkvoorbeelden, o.a. uit Limburg en uit Bergen op Zoom. Iedereen in de zaal leerde wat Bergse woordjes o.l.v. twee bezielende leerkrachten. Tussendoor waren er Zeeuwse (Anja Kopmels) en Brabantse (Peter Dictus) muzikale intermezzi. De gedeputeerde Harry van Waveren sloot de conferentie af. Over enkele maanden verschijnt de bundel met lezingen van die dag. Wie geïnteresseerd is, kan altijd contact opnemen met de consulent streektalen. Uiteraard hopen wij dat enkele enthousiaste leerkrachten uit Zeeland wakker geschud zijn en nieuw leven inblazen in de dialectprojecten die al in Zeeland werden gerealiseerd. Impressie van de streektaalconferentie in Rilland, 6 juni 2008 (foto's Veronique De Tier).

Nehalennia | 2008 | | pagina 63