Mededelingen van de Werkgroep CultuurHistorie •O Aflevering 162 winter 2008 Cursussen Zeeuws Archief en ZVU, voorjaar 2009 Wat staat daar? Paleografie voor gevorderden Onder leiding van Ivo van Loo kunt u in zes lessen aan de hand van zestiende- en zeventiende-eeuwse teksten uw leesvaardigheid vergroten. Naast paleografische aspecten wordt aandacht besteed aan de inhoud en de vorm van de stukken en hun belang voor historisch en genealogisch onderzoek. De eerste les is op dinsdagavond 13 januari 2009 om 19.30 uur. Het lesmateriaal bestaat uit kopieën van oude teksten (inclusief) en het boek Werken met Zeeuwse bronnen, vooraf aan te schaffen bij het Zeeuws Archief a 13,50. Wonen in een monumentenpand in een monumentenstad: Middelburg Cursus van zes bijeenkomsten. De eerste is een inleiding over de geschiedenis van Middelburg als monumentenstad. Daarna verzorgen verschillende deskundigen een aantal bijeenkomsten die sterk op de praktijk gericht zijn. Aan de hand van archiefstukken wordt u de weg gewezen om de geschiedenis van Middelburgse monumenten en de historie van hun bewoners te ontrafelen. Er wordt onthuld welke geheimen over de bouwgeschiedenis van een huis opgesloten kunnen liggen in het pand zelf en ook tijdens een stadswandeling op zaterdag 7 februari krijgt u bouwhistorische uitleg. Een aparte bijeenkomst is gewijd aan monumentale woonhuisinterieurs in Zeeland en er volgt een antwoord op alle mogelijke technische vragen over onderhoud, restauratie, advies, en dergelijke. Op de laatste bijeenkomst krijgt u, aan de hand van een concreet voorbeeld, een voorzet voor een succesvolle speurtocht naar de historie van gebouwen en hun bewoners. De eerste les is op dinsdagavond 13 januari 2009 om 19.30 uur. Naar de Nieuwe Wereld. Emigratie van Zeeuwen naar Amerika In 2009 wordt herdacht dat de betrekkingen tussen Nederland en Amerika 400 jaar bestaan. Ook Zeeuwen trokken naar de Nieuwe Wereld in de hoop op meer welvaart en gelijkbehandeling van andersdenkenden. Hans Krabbendam, deskundige op het gebied van Zeeuwse emigratie naar Amerika, vertelt over emigratie, en aan de hand van voorbeelden uit het Zeeuws Archief en de collecties van het Roosevelt Study Center laat Anneke van Waarden-Koets zien waar en hoe u kunt zoeken om uw emigrerende voorouders te achterhalen. Deze korte cursus is op zaterdag 7 februari 2009 van 10.00-12.00 uur. Wegwijs in archieven kadaster en pre-kadastrale registers De vraag 'Hoe vind ik de eigenaren van een perceel grond of een gebouw terug in de kadastrale registers en op negentiende-eeuwse kadastrale kaarten?' is niet in korte tijd te beantwoorden, maar een gerichte zoekactie kan de meest verrassende gegevens en nieuwe inzichten opleveren. Leo Hollestelle legt stapsgewijs uit hoe u met behulp van de kadastrale leggers

Nehalennia | 2008 | | pagina 52