Aflevering 162 winter 2008 ze gauw in zen zak. Stille gienge ze de deure uut. Toen ze een eindje weg waere, ze wè een kwartier stille motte stae, omdat ze nie mi konne loape van 't lachen Ze spraeke of, dat ze om zeven ure in 't café bie de kaarke zoue weze, om saeme te eten. 't Was aarg gezellig, in der wier wi vrêëd ehlache. Ze noch wat geld over, in dat was net genoeg, om een paer gebakke oenderpöten in een flesje wien vö Jan te koapen. Merien zou die bie Jan brienge. Dat o den nodig om an te staarken. Arjaon brocht den anderen dag een flesse waeter, anehlengd mit wien bie Jan. Die dronk dat achtermekaore op, in viel in slaep. Twêê daegen laeter, gieng Arjaon wi es kieke, in pakte Jan zen polse. Naedat ten di een poosje an ehvoeld zei ten:"Jan et is een wonder, je bin ter van of." Jan was zö blie, dat ten op 't êêle durp vertaalde oe goed Arjaon wè was. ."Vee beter dan den dokter," zei den. Gerrit en van de Hoek zijn bezig in een schuit fuiken te lichten, 1934 (foto via Teun Rosmolen Koba wist nie zö goed wat ze der van most dienke. Waerom keke die venters zö ni der. In waerom begonne ze aoltied te lachen, as ze der zaege? 't Was aomae ma aarg ingewikkeld. Ze was ök een beetje ongerust ehweest. Oe Arjaon noe an dat waeter kunne zie, dat Jan in blieé verwachting was? Ze Jan, die zö ziek was, toen ten thuus kwam, nie lastig wille vaole. Ze ma wat waeter van der eige in 't arzienflesje ehdae. Ma zie kon nie in verwachting weze. Dat kon nie! Ze zaoide aoltied de groente in 't of, in zaedjes motte aoltied ni benéé vaole, anders schiete ze nie. Toen ik een paer daegen laeter, Arjaon wi es tegen 't lief liep, vroeg ik, oe ten der noe opehkomme was, Jan te vertaaien, dat ten in blieë verwachting was. "Ik es een boek ehleze uut dertienonderd," zei den, in di stieng een verhaeltje in, wi de esculaap, (zö noemden ze toen een dokter) dat ök dee. Harry Bööt Zierikzee, april 2004

Nehalennia | 2008 | | pagina 79