Scheldeoevers: raakvlakken tussen Brabant en Zeeland Aflevering 163 voorjaar 2009 7 Rudi Dercks Zelfs hedendaagse journalisten kunnen zich vergalopperen, als zij in hun geestdrift over het afwisselende landschap in onze contreien schrijven over de prachtige overgang van de Brabantse Wal naar de Zeeuwse polders. Alsof daartussen geen Brabantse polders lagen en opnieuw liggen, aan de Brabantse oever van de vroegere Scheldearm. Ergens in de vroege middeleeuwen werd de grens tussen Vlaanderen en Brabant bij Antwerpen aldus afgebakend: een bijlworp ver uit de oever zou de Schelde Brabants zijn. Het verloop van grenzen in onze contreien hield en houdt de gemoederen bezig! Intrigerend genoeg om eens na te gaan, hoe Brabant en Zeeland zich met elkaar verdroegen in dat 'vak' van de Schelde, waar nu de gemeenten Woensdrecht en Reimerswaal aan elkaar grenzen. Oudste afbeeldingen van Woensdrecht (bovenen Ynkeloort (Hinkelenoord) als fragment op een kaart van de loop van de Schelde, 1468 (Alg. Rijksarchief Brussel). Overgangsgebied Brabant en Zeeland De benedenloop van de Schelde komt in de loop van de middeleeuwen naar voren als grensrivier tussen Vlaanderen en Zeeland enerzijds en Brabant anderzijds. De Schelde stroomde van Antwerpen naar Bergen op Zoom en boog daar westwaarts af richting Noordzee. In de loop van de 15de eeuw werd de Honte, een zijtak van de Schelde, alsmaar dieper en breder. Deze nieuwe Westerschelde werd de rechtstreekse waterweg tussen Antwerpen en de Noordzee, en daarmee ook grenswater tussen Vlaanderen en Zeeland. De Schelde vanaf Ossendrecht tot de Noordzee zou later Oosterschelde gaan heten. Omstreeks 1430 werden Vlaanderen, Holland, Zeeland en Brabant onder de Bourgondische dynastie verenigd. Dat nam niet weg, dat er tussen 1469 en 1504 lang slepende processen aanhangig waren bij de Grote Raad van Mechelen over modaliteiten van tolheffing op de verschillende Scheldeoevers, met name te Yersekeroord, tegenover Bergen op Zoom, en te Saeftinghe. Hierin kwamen de niet aflatende rivaliserende territoriale aanspraken tot uiting van Vlaanderen, Brabant en Zeeland, én de economische wedijver van handelssteden als Brugge, Antwerpen, Bergen op Zoom en Middelburg. Aan deze hoogoplopende juridische confrontaties danken we wel de schetsmatige kaart van 1468 van de Schelde met daarop de oudst bekende figuratieve afbeeldingen van onder meer Antwerpen, Bergen op Zoom en alle tussenliggende plaatsen aan de Schelde en de Honte, dus ook Ossendrecht, Woensdrecht, Hinkelenoord, Hildernisse, Rilland en Valkenisse.

Nehalennia | 2009 | | pagina 11