10 Aflevering 163 voorjaar 2009 Poldei Schaker li Lodijke I REIMERSWAAL BERGEN OP ZOOM 9 Kouwerve O Duvcnec Broeke O O it>lsende Kreke O Stccnvliet Kruiningcr O Nicuwlande Oud Krabbe ndijke Ouderdingo 9 Rilland O Bath ValkenisseO Saeftinge Afb. uit Groeneweg (red.) 1987. 2. Reconstructie van oostelijk Zuid-Bcveland in 1560, naar de kaan van Willem Sylvius (gebaseerd op de kaart van Zeeland door Jacob van Deventer, ca. 1546) door Han Bos, 1987. Legende 1 Vrij nauwkeurig gesitueerde plaats 2 Globaal gesitueerde plaats 3 Kasteel, klooster, uithof 4 Tegenwoordige plaats, anders gesitueerd als gelijknUmige oude 5 tegenw oordige buitendijk 6 spoorlijn 7 Schelde-Rijn-verbinding 8 Gorzen in 1546/1560 Y Yersekeroord (tolhuis) YD Yersckendam H Hildcrnissc O VP Onser Vrouwen Polder KS Kreek raksluizen MP Molenplaat Hildernisse Hildernisse werd van de heer van Bergen in leen gehouden door een aantal ambachtsheren, maar wel - uitdrukkelijk bepaald - volgens de Zeeuwse leenrechten. Ook hier werden de ambachtsporties allengs door de heer van Bergen opgekocht. Hildernisse was in 1515 goeddeels zijn directe eigendom geworden. Door aankoop van deze ambachtsporties kwam de heer van Bergen op Zoom ook in het bezit van het benoemingsrecht van alle schepenen. Elders in zijn heerlijkheid had de heer reeds het alleenrecht voor deze benoemingen. In 1525 leken de schepenen van Hildernisse nog een recht tot voordracht te hebben. In 1565 deed de markies dat. Opmerkelijk genoeg begonnen ook pogingen tot invoering van een nieuw geschreven landrecht voor het gehele markiezaat in Hildernisse. De heerlijke raad startte in 1493 met de 'lieden' van Hildernisse een gesprek over de reductie of reformatie van de 'policie' en de rechtspraak. Pas in

Nehalennia | 2009 | | pagina 14