Aflevering 163 voorjaar 2009 Dat geldt zeker voor Heer Boudenspolder en Hildernisse, maar in zekere zin ook voor Bergen, Woensdrecht en Ossendrecht. De verschillen tussen Brabant en Zeeland waren scherper geworden. De intensieve economische contacten, die zich tussen de dorpen en steden op beide Scheldeoevers hadden ontwikkeld, kregen een enorme opdoffer door de opeenvolgende overstromingen tussen 1530 en 1570. Een makkelijk te overbruggen Scheldestroom, ter hoogte van Woensdrecht en Ossendrecht hooguit 1 kilometer breed, was in een 15 kilometer brede, verkeersonvriendelijke lagune veranderd: het Verdronken Land van het Markiezaat van Bergen op Zoom en het Verdronken Land van Zuid- Beveland. Waar Brabant Zeeland kust, ligt Bergen op Zoom. Dit motto van een toeristische dienst zou sinds de ramp van 1530 vooral via Tholen toepasselijk zijn. Maar door de Kreekrakdam heeft hét contact tussen Zeeland en Brabant weer de route via de gemeenten Reimerswaal en Woensdrecht genomen. Een opmerkelijk initiatief vormde van 1924 tot 1939 het tijdschrift Sinte Geertruydtsbronnewaarin geschiedenis en folklore van West-Brabant, Tholen en Zuid-Beveland gecombineerd behandeld werden. Sint Gertrudis en haar Nijvelse klooster maakten destijds geen onderscheid tussen wat later Brabant en Zeeland is gaan heten. In de koestering van de beste Nijvelse tradities is deze bijdrage verwezenlijkt. Literatuur C. Dekker, Zuid-Beveland. De historische geografie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de middeleeuwen (Assen 1971). G. Groeneweg (red.), Schatten uit de Schelde. Gebruiks- en siervoorwerpen uit de verdronken plaatsen in de Oosterschelde (Bergen op Zoom 1987). J.J.B. Kuipers (eindred.), Verdronken land: Valkenisse en Keizershoofd. Archeologisch en historisch onderzoek van een verdronken stukje Zuid-Beveland; bijdr. L.C.J. Goldschmitz-Wielinga, R.M. van Heeringen, H. Hendrikse, J.J.B. Kuipers, D. van der Linden, J. Smits (Goes 1995). Jan J.B. Kuipers (red.), Sluimerend in slik. Verdronken dorpen en verdronken land in zuidwest Nederland; bijdr. Jan J.B. Kuipers, Robert M. van Dierendonck, Aad P. de Klerk, Leida C.J. Goldschmitz-Wielinga, Dicky de Koning-Kastelein, Henk Hendrikse (Middelburg/Vlisingen 2004).

Nehalennia | 2009 | | pagina 16