Bronzen scheepskanon uit 1631 boven water 26 Aflevering 163 voorjaar 2009 Arent Vos Vrijdag 12 september 2008 vond een schip van Rijkswaterstaat bij werkzaamheden in de Euro-Maasgeul (Noordzee), vaarroute naar de haven van Rotterdam, een historisch kanon op de zeebodem. De locatie lag buiten territoriaal water en 'omdat het los lag op het zand, zonder enig ander wrakrest in de nabije omgeving, werd besloten het veilig te stellen', aldus meetleider Piet Pronk van Rijkswaterstaat (RWS). Direct is kontakt opgenomen met de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) en dinsdag 16 september is het kanon aan de RACM overgedragen. Het is overgebracht naar de vestiging in Lelystad, waar men zich speciaal richt op de maritieme kant van de archeologische monumentenzorg. Maritiem historicus/archeoloog bij de RACM Arent Vos onderwierp het kanon aan een eerste onderzoek. Het kanon is van brons en heeft een totale lengte, van druif tot tromp, van 319,5 cm. Het stuk weegt 2103 kg 1 kg). De eigenlijke loop, van de achterste kulasband tot aan de voorkant van de tromp, meet 294 cm. De grootste omtrek op de achterste kulasband is 153 cm bij een diameter van 47,2 cm. De grootste omtrek vóór bij de vuurmond, de zogenaamde tromp, is nog altijd 90,5 cm bij een diameter van 28,7 cm. De ziel (schietbuis) van de loop is 15,2 cm. Het kanon is het breedst op zijn tappen: 59,1 cm. De diameter van de tappen is 11,5 cm. Al met al een betrekkelijk fors kanon: het is een zogenaamde 24-ponder, naar het gewicht van de ijzeren kogels die het verschoot. Het stuk heeft op de zeebodem duidelijk enige tijd, of misschien wel periodiek, bloot gelegen in de getijdenstroom, want het oppervlak is enigszins gezandstraald door het met de stroming meegevoerde zeezand. De afbeeldingen zijn hierdoor niet meer gestoken scherp. Daarnaast vertoont het stuk een aantal kleine beschadigingen, mogelijk door visserijactiviteiten. Aardig detail is de inslag onder grote Impressie van de grootte van het door Rijkswaterstaat gevonden kanon foto Arent Vos

Nehalennia | 2009 | | pagina 30