Aflevering 163 voorjaar 2009 27 hoek, schuin van voren, van een klein kaliber kanonskogel: het stuk is tijdens één van de gevechten geraakt door vijandelijk artillerievuur. Enkele andere beschadigingen aan de tromp kunnen inslagen van musketkogels zijn. Inslag van een klein kaliber kanonskogel, schuin van voren (foto Arent Vos). Bovenop de loop staat de afbeelding van een klimmende leeuw met een zwaard in de rechter- en zeven met de punt naar beneden gerichte pijlen in de linkerklauw. Achter de leeuw staan twee gekruiste ankers en het geheel staat centraal binnen een lauwerkrans. Dit was in de eerste helft van de 17de eeuw het teken van de admiraliteiten van de Republiek. Daarvan bestonden vijf vestigingen, waaronder die 'van de Maze', ook wel 'tot Rotterdam' genoemd. Binnen een versierde cartouche onder het admiraliteitswapen is te lezen D'. ADMIRALITEYT TOT ROTTERDAM AQ 1631, waarbij 1631 het jaar is waarin het stuk werd vervaardigd. Op de achterste kulasband staat de maker: CORNEL1S OVWEROGGE FECIT EN D I O ROTTERDAM. Dat betekent: 'Cornelis Ouderogge heeft [mij] gemaakt en D[irk] J[anszoon] O[uderogge] [te] Rotterdam'. Het kanon is mooi versierd met acanthusbladeren, Franse lelies en diverse geometrische figuren. Ook de dolfijnen, de hijsogen bovenop het kanon in de vorm van een vis, waren fraai uitgevoerd en ervóór vindt men de twee inééngrijpende handen met de bundel van zeven pijlen, symbool voor 'concordia' (eenheid of eendracht). Op de achterste kulasband staan vier nog net leesbare cijfers ingekerfd: 4275. Dit gebeurde destijds na de officiële weging en staat voor het bevonden gewicht in Hollandse ponden (0,494 kg). Het kanon zou volgens dit gegeven dus zo'n 2111 kg gewogen hebben. Dat correspondeert Het admiraliteits wapen, de cartouche en de kulasband met de namen van opdrachtgever en gieter foto Arent Vos).

Nehalennia | 2009 | | pagina 31