Aflevering 163 voorjaar 2009 29 verplaatst bij een ongelukkige ankermanoevre, bij visserijactiviteiten of bij een mislukte bergingspoging.2 In 1987 maakte Rijkswaterstaat in dit diepwaterankergebied al onderwater opnames van een scheepswrak met bronzen kanons. Delen van een houten scheepsconstructie staken er vrij uit de zeebodem en een massa touwwerk lag te wapperen in de stroom.2 Vooral vanwege de grote diepte - het wrak lag op 38 m - en het zeer drukke scheepvaartverkeer kwam het nooit tot een volledige archeologisch-waardestellende verkenning. Wel werd hier in de loop der jaren door Rijkswaterstaat een aantal bronzen stukken boven water gebracht, waarvan een deel is te zien in het Nationaal Scheepsarcheologisch Depot te Lelystad. Eén van de in Lelystad reeds aanwezige exemplaren is een nagenoeg identiek zusterstuk van het nu gevonden exemplaar, eveneens gegoten door Cornelis en Dirk Janszn Ouderogge en zelfs in datzelfde jaar 1631. Dit stuk weegt exact 4200 Hollandse ponden.4 Een tweede 24-ponder uit hetzelfde wrak is gegoten door 's lands geschutgieter te Den Haag, Coenraet Wegewaert, in 1654.5 Een derde door Rijkswaterstaat geborgen stuk, een 6-ponder van Cornelis Ouderogge, is in bruikleen bij het Nationaal Klokken- en Beiaardmuseum in Asten.6 Daarnaast zijn van dit wrak mogelijk ook kanons opgevist of geborgen die ongemeld zijn gebleven en zonder enige vorm van documentatie in particuliere collecties zijn verdwenen, dikwijls naar het buitenland.7 Het nagenoeg identieke zusterstuk weegt 4200 pond. Hier zijn de teksten en afbeeldingen nog gestoken scherp en dus makkelijk leesbaar. Michiel de Ruyter, een 'Zeeuwse connectie' Eerder onderzoek door kanonnendeskundige Nico Brinck heeft aannemelijk gemaakt, dat het wrak waar deze kanons van afkomstig zijn, haast met zekerheid het vlaggenschip Eendracht moet zijn geweest. Dit zou nog wel door archeologisch onderzoek ter plekke moeten worden bevestigd. De Eendracht was in 1654 in de vaart gekomen als opvolger van het vlaggenschip van Maarten Harpertsz. Tromp, Aemilia, waarbij het geschut van de Aemilia grotendeels werd overgezet op de Eendracht. Tien jaar later, in 1665, was de Eendracht op haar beurt oud en getekend door de strijd en zou in dat jaar worden vervangen door de 7 Provinciën, een schip van omstreeks 80 stukken. Dit schip zou gaan fungeren als vlaggenschip voor Michiel de Ruyter. De bedoeling was, dat het bronzen geschut van de Eendracht zou worden overgeplaatst naar de 7 Provinciën. Bronzen stukken waren immers kostbaar en tijdrovend om te vervaardigen, maar gelukkig konden ze lang meegaan. Helaas echter is de Eendracht in 1665, met admiraal Van Wassenaar-Obdam aan boord, ontploft en gezonken tijdens de voor de Republiek zo rampzalig verlopen slag bij Lowestoft (Tweede Engelse Zeeoorlog, 1665-1667). Voor de 7 Provinciën moest met

Nehalennia | 2009 | | pagina 33