M'N STIKJE Aflevering 163 voorjaar 2009 Retranchement Kiosk op diverse plaatsen vertelavonden in het Zeeuws-Vlaamse dialect. Optredens werden verzorgd in de bibliotheken van Sas van Gent, Hoek, Koewacht en in de Hooge Plaoten te Breskens. Ook was er een vertelavond in Biervliet onder het motto 'Winterversite'. Verder vermelden we de vertelavond van de Heemkundige Vereniging Terneuzen, vorige week. De afgelopen maanden waren er ook toneeluitvoeringen in dialect in heel de streek. Die trekken al jaren twee of drie keer een volle zaal. Een prima initiatief van de toneelverenigingen om in de streektaal naar buiten te treden. Bekend is de streektaalgroep van De Plattelanders, die al jaren achtereen vijf of zes volle zalen trekt in het Oostburgse Ledeltheater. De klant bluuft koning Af en toe oar ik 'n verhael dat ad eiheluk nie in den brêêjen hebrocht mag 'oare. Omdat 't over iemand haet die dae hêên pries op stelt. Heweun omdat iederéén zou dienke: helukkig, da's dus oak mar 'n mens. En juust daerom oar 't er om hehniffeld... De mevrouw waer ik over schrieve, let hraeg op de kleintjes. Z'ei heliek, ons Zeeuwen bin ommers zuunug. Ma deze kêêr hieng ze buuten d'r ("uusoud)boekje. Ze kocht zoma voa 't weekend 'n lekkere doaze mit ies. Die hieng de diepvries in, voa de zondag. Dan zou d'r visite komme, en 'n hoejen indruk is noait weg. wat julder? Ma. Wat is 't er hebeurd? 's Maendags kom diezelfde vrouwe de wienkel binnen hesturmd. Mit 'n ophestoke zeiltje hae ze nae de cheffin, die de buuje rustig afwacht. Dat dee die cheffin altied a, ze was noait van plan d'r eihe vee druk te maeken.

Nehalennia | 2009 | | pagina 40