ANTWOORDEN VAN DE VRAGENLIJST 161 (Herfst 2008) Aflevering 163 voorjaar 2009 In totaal kwamen 31 zorgvuldig ingevulde vragenlijsten terug. Sommige inzenders hadden zelfs nog een brief met toelichting bij de lijst gevoegd. Het was meer dan de moeite waard de antwoorden allemaal te verwerken. Voor de geïnteresseerde lezers geven we hier een bloemlezing van de sprekendste antwoorden weer. Ook deze antwoorden geven soms reden to reactie. Met die bedoeling hebben trouwens deze rubriek opgezet. Op dit moment zijn er drie werkgroepen bezig, die in groepsverband de lijsten invullen. Dat is de werkgroep op Zuid-Beveland, de groep van de heemkundige kring Philippusland en de groep Noord-Zeeland. Die komt in Zierikzee samen. Uit de groep voor Zeeuws-Vlaanderen is de laatste maanden de vaart verdwenen, maar we hopen weer dit voorjaar samen te komen om lijsten in te vullen en praten over diverse onderwerpen, waardoor de onderlinge banden weer worden aangehaald. Heeft u ook zin om per regio samen te komen, bijvoorbeeld voor Walcherei of Noord-Beveland? Neem dan even contact op met Rinus Willemsen, tel. 0115 -481521. Om te beginnen geven we allereerst de plaatsen aan, waar de antwoorden vandaan kwamen. Eigenlijk niet vandaan, maar voor welke plaatse de antwoorden gelden. Die staan per regio, zoals in het Zeeuws Woordenboek, gegroepeerd. Walcheren (Koudekerke), Zuid-Beveland (Ovezande, Driewegen, Kwadendamme, Nieuwdorp, Biezelinge), Tholen (Sint-Annaland, Poortvliet, Scherpenisse, Oud-Vossemeer, Tholen) Sint-Philipsland (Sint-Philipsland), Schouwen-Duiveland (Oosterland,Zierikzee, Renesse, Zonnemaire, Bruinisse, Sirjansland, Ellemeet), Zeeuws-Vlaanderen-West, (Groede, Nieuwvliet, Hoofdplaat, Aardenburg), Land van Axel (Sluiskil, Kloosterzande, Hengstdijk, Lamswaarde, Kuitaart), Grenskant (Overslag, Koewacht) Goeree - Overflakkee (Ooltgensplaat, Ouddorp). 1. Hoe noemt u het spel waarbij ploegjes van twee spelers gevormd worden, waarvan één speler op de rug van de ander zit? Paerdje rië (Ellemeet, Oosterland, Renesse), Riddertje spelen oorlogje spelen (Aardenburg), pjèrdjen spelen (Kloosterzande), Hengstdijk, 2. Hoe noemt het spel waarbij één speler geblinddoekt is, terwijl de anderen in een cirkel rond hem staan. De geblinddoekte loopt vooruit tot hij en speler voelt en moet raden welke speler dit is. Alg. Blindemannetje blinde manneken (Hengstdijk, Lamswaarde, Kuitaart), blinddoeksken doen (Overslag), blinde manne~ie (Ouddorp). 3. Hoe noemt u het spel, waarbij kinderen gebukt staan op een rij, waarbij de achterste met gespreide benen over de rug springt van allen die voor hem staan. 'aesje over, bokje over (Koudekerke, Sluiskil), bokje sprienge (Ovezande, Driewegen, Zierikzee, Renesse, Bruinisse, Hoofdplaat, Aardenburg, Ooltgensplaat, Ouddorp) bok sprienge (Kwadendamme, Nieuwdorp,

Nehalennia | 2009 | | pagina 56